Domácí

Zemřel spisovatel Vlastislav Toman. Stál u zrodu oblíbeného časopisu pro děti

Zemřel spisovatel Vlastislav Toman. Stál u zrodu oblíbeného časopisu pro děti
Zakladatel časopisu ABC Vlastislav Toman Zdroj: Se svolením Nakladatelství Josef Vybíral

Ve věku 92 let zemřel spisovatel dobrodružných knih a autor komiksů Vlastislav Toman. Na svém kontě má například legendární komiks o Kruanovi. Byl jedním ze zakladatelů oblíbeného časopisu pro děti ABC, jemuž po dlouhá léta dělal šéfredaktora.

O úmrtí Vlastislava Tomana informovalo na facebooku Nakladatelství Josef Vybíral. "Dnes (ve středu, pozn. red.) mi telefonovala p. Tomanová smutnou zprávu. Její manžel Vlastislav Toman dnes ráno zemřel. Naposled jsem se s ním viděl ve Sluneční zátoce, kde mi předal podepsané grafické listy k chystanému soubornému vydání klasického Kruana," napsal majitel nakladatelství.

"Podle telefonátu paní Pavly, obětavé manželky, odešel po sedmé hodině ranní. Nejen facebookoví čtenáři se mohli roky přesvědčovat o jeho neuvěřitelné vitalitě a nezdolnosti až do nedávné krátké doby, do nešťastného úrazu," napsal na facebooku k úmrtí spisovatele bývalý předseda Sdružení přátel Jaroslava Foglara Milan Lebeda.

Související obsah

​Komiksový sci-fi cyklus o Kruanovi vycházel v 70. letech v časopisu ABC a byl považován za kultovní český komiks druhé poloviny 20. století. Není náhoda, že komiks byl publikovaný v "Ábíčku". Toman byl totiž jedním ze zakladatelů oblíbeného vědecko-technického časopisu pro děti, který vychází dodnes.

Začínal jako technický redaktor, v roce 1959 se stal šéfredaktorem časopisu a v této funkci setrval až do roku 1992. Během svého života ale publikoval i několik dobrodružných a populárně-naučných knih, například Příběhy psané střelným prachem, Příchod bohů nebo soubor komiksových příběhů Strážci, které nahrazovaly tehdy těžko dostupné Rychlé šípy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz