Domácí

Chybí materiál a pracovníci. Stavby se kvůli válce mohou zpozdit i prodražit

České stavebnictví kvůli válečnému konfliktu na Ukrajině trpí. Nejenže chybí velké množství ukrajinských pracovníků, ale není ani potřebný materiál, který se dováží právě z této země. Jak se může situace vyvíjet, prozradil ve Snídani s Novou developer Evžen Korec.

Ruská invaze na Ukrajinu odkryla dva dlouhodobé problémy českého stavebnictví. Jedním z nich je výrazná závislost na ukrajinských pracovnících. "Ukrajinci tvoří od pěti do 30 procent pracovníků, kteří na stavbách pracují v dělnických profesích. Takže pokud odejde polovina Ukrajinců, tak začne chybět kapacita na stavbách. To se skutečně reálně stalo a Češi nejsou schopni tyto výpadky nahradit," vysvětlil developer Evžen Korec.

Pokud by odešli všichni ukrajinští dělníci, znamenalo by to podle něj absolutní kolaps českého stavebnictví. "Ukrajinci nevykonávají nějaké podřadné práce na stavbách. To jsou velmi kvalifikovaní dělníci. Mnohdy tam pracují vysokoškolsky vzdělaní lidé, takže tím, že začala válka na Ukrajině a mnoho Ukrajinců odešlo, se řada staveb zpozdila," upozornil Korec.

Související obsah

​To ovšem není jediný problém, který za zpožděním stavebních prací stojí. "Ukrajina je významným dodavatelem oceli. V okamžiku zahájení konfliktu na Ukrajině došlo nejen k tomu, že se zásadně zdražily dodávky oceli, ale tyto dodávky vypadly," uvedl developer.

Kvůli nedostatku materiálu, pracovníků a narůstajícím cenám tak musejí firmy odmítat zakázky, protože by na nich prodělávaly. Stavební společnosti mají kapacity vyčerpané a je nutné počítat s prodlením minimálně v řádu měsíců, nebo dokonce let.

"Pokud inflace bude pokračovat tak jako teď, tak firmy samozřejmě nechtějí prodělat a dávají si inflační doložky. To znamená, že pokud inflace stoupne o víc než tři procenta, promítnou tuto cenu do stavby," vysvětlil Korec. Podle něj nás v tomto ohledu následující měsíce nic pozitivního nečeká a stavebnictví si sáhne na své dno.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz