Naše Česko

Sucho útočí, příroda trpí. NÁVOD, jak se vyhnout vadnutí rostlin

Sucho útočí, příroda trpí. NÁVOD, jak se vyhnout vadnutí rostlin
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Česko se v posledních letech potýká se suchem. Lidé nejvíce pociťují půdní sucho a také nízké stavy podzemních vod. Po letošní teplé zimě, která byla chudá na sněhovou pokrývku v nižších a středních polohách, a extrémně suchém březnu se problém se suchem ozval poměrně brzy. Přitom je u nás největší nedostatek vody převážně až po létě. Proto je potřeba se naučit s vodou lépe hospodařit a správně zalévat.

Zda a kolik naprší, to je v létě pro zemědělce, zahrádkáře i majitele zatravněných zahrádek zásadní informace. Umělé zavlažování je nejen ekonomicky zatěžující, ale stále více lidí si uvědomuje vzácnost vody a chce se při její spotřebě chovat udržitelně a ekologicky.

Množství vody, které rostlina pro svůj optimální růst potřebuje, se mění v závislosti na růstové fázi rostliny a také klimatických faktorech (teplota a vlhkost vzduchu, rychlost větru a další). Aby rostlinu při růstu nic nelimitovalo, je potřeba v dlouhodobém měřítku zachovat rovnováhu mezi výdajem vody a jejím přísunem.

Související obsah

​V Česku z velké části platí, že v létě srážky na pokrytí potřeb rostlin dlouhodobě nestačí. V suchých letech, jako byl například rok 2018, mohou rostliny kvůli špatnému poměru srážek a zalévání úplně uschnout. Aby se toto nestávalo, pomůže vám index zalévání. 

Ten zahrádkářům i zemědělcům poskytuje jednoduché vodítko k odhadu potřebné míry závlahy. Index zalévání najdete v průběžně relacích Počasí na TV Nova nebo podle krajů v rubrice Počasí na TN.cz. 

Index zalévání zahrady

Ukazuje potřebu závlahy s ohledem na případný déšť v následujících dnech. Zahrnuje vliv vlhkosti půdy, očekávaných srážek, teploty a vlhkosti vzduchu, rychlosti větru a předpokládanou délku slunečního svitu. Tyto prvky ovlivňují, kolik vody se k rostlině dostane a nedostane.

Související obsah

Index zalévání zahrady mimo jiné vychází z aktuální využitelné vodní kapacity půdy pro rostliny. Je počítán pro travní porost. Ideální je provádět závlahu před nebo po východu Slunce.

Jak na to?

  • Stupeň č. 1 – Není třeba zahradu zalévat daný den vůbec.
  • Stupeň č. 2 – Je dobré zalít, ale dávky závlahy stačí kolem 2 milimetrů na metr čtvereční.
  • Stupeň č. 3 – Mělo by se zalévat – srážkové úhrny 3 až 8 milimetrů.
  • Stupeň č. 4 – Je potřeba zalévat – srážkové úhrny kolem 10 milimetrů.
  • Stupeň č. 5 – Pokud nezalijete zahradu, hrozí uvadnutí rostlin.

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz