Domácí

Varování: Nepoužívejte tyto výživy pro rostliny! Mohou ohrozit vaše zdraví

Varování: Nepoužívejte tyto výživy pro rostliny! Mohou ohrozit vaše zdraví
Ilustrační snímek Zdroj: Profimedia.cz

Dvěma přípravky na podporu růstu rostlin se zabývali pracovníci z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. V roztocích našli látky člověku nebezpečné.

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) varuje před dvěma rostlinnými postřiky, které mají podporovat růst rostlin. Konkrétně jde o postřik Boundary SW a Hunter SW, které vyrábí italská společnost ICAS.

ÚKZÚZ v nich totiž objevil nepovolené alkaloidy matrin a karanjin. Ty jsou přitom nebezpečné jak pro člověka, tak pro životní prostředí. "ÚKZÚZ již o svých zjištěních informoval příslušné úřední autority EU. Přesto nelze vyloučit, že uvedené výrobky mohou být i nadále přítomné na trhu (ať již v EU, nebo v dalších zemích) a distribuované například v e-shopech," uvedla tisková mluvčí ústavu Ivana Kršková.

Související obsah

Na to, jak přesně mohou člověku zmíněné látky škodit, se redakce TN.cz ptala přímo Krškové. "Pokud by spotřebitel používal tyto výrobky, aniž by věděl o přítomnosti těchto látek, mohlo by to u něj nepříznivě ovlivnit např. centrální nervový systém, činnost srdce a plic, dopad mohou mít tyto látky i na pohybovou rovnováhu," odpověděla Kršková. ÚKZÚZ proto varuje všechny pěstitele před těmito výrobky a nabádá je, aby je nekupovali a nepoužívali.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz