Domácí

Varování: Nepoužívejte tyto výživy pro rostliny! Mohou ohrozit vaše zdraví

Varování: Nepoužívejte tyto výživy pro rostliny! Mohou ohrozit vaše zdraví
Ilustrační snímek | Zdroj: Profimedia.cz

Dvěma přípravky na podporu růstu rostlin se zabývali pracovníci z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. V roztocích našli látky člověku nebezpečné.

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) varuje před dvěma rostlinnými postřiky, které mají podporovat růst rostlin. Konkrétně jde o postřik Boundary SW a Hunter SW, které vyrábí italská společnost ICAS.

ÚKZÚZ v nich totiž objevil nepovolené alkaloidy matrin a karanjin. Ty jsou přitom nebezpečné jak pro člověka, tak pro životní prostředí. "ÚKZÚZ již o svých zjištěních informoval příslušné úřední autority EU. Přesto nelze vyloučit, že uvedené výrobky mohou být i nadále přítomné na trhu (ať již v EU, nebo v dalších zemích) a distribuované například v e-shopech," uvedla tisková mluvčí ústavu Ivana Kršková.

Související obsah

Na to, jak přesně mohou člověku zmíněné látky škodit, se redakce TN.cz ptala přímo Krškové. "Pokud by spotřebitel používal tyto výrobky, aniž by věděl o přítomnosti těchto látek, mohlo by to u něj nepříznivě ovlivnit např. centrální nervový systém, činnost srdce a plic, dopad mohou mít tyto látky i na pohybovou rovnováhu," odpověděla Kršková. ÚKZÚZ proto varuje všechny pěstitele před těmito výrobky a nabádá je, aby je nekupovali a nepoužívali.

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz