Domácí

Inspektoři odhalili nebezpečné potraviny. Papričky a bazalka byly plné pesticidů

Inspektoři odhalili nebezpečné potraviny. Papričky a bazalka byly plné pesticidů
Závadné potraviny Zdroj: Státní zemědělská a potravinářská inspekce

Závadné papričky a bazalku původem z Kambodže odhalili inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce spolu s celníky. V plodinách z východní Asie objevili nepovolené množství pesticidů. U jedné z látek překročila povolenou hranici téměř stonásobně.

Dohromady 213 kilogramů bazalky a chilli papriček zadržela Státní potravinářská inspekce. U potravin totiž inspektoři objevili škodlivé pesticidy, jejichž množství několikanásobně překračovalo povolené limity. Na zabavení zásilek se podíleli také celníci z Prahy-Ruzyně.

Obě potravinové zásilky pochází z východoasijské Kambodži. "Laboratorní rozbor u nich potvrdil přítomnost koktejlu čtyř (u bazalky) a dvou (u papriček) pesticidních látek v nadlimitním množství," uvedl mluvčí Potravinářské inspekce Pavel Kopřiva. Nevyhovující šarže inspekce stáhla z trhu.

Související obsah

Jde o bazalku HÚNG QUẾ - SWEET BASIC, označení šarže: LOT - T04 a papričky ỚT ĐỎ - RED CHILLI, označení šarže: LOT - T04, oboje z Kambodže dovezla společnosti TAOKIM.

Množství pesticidů, které u potravin odhalilo laboratorní zkoumání, výrazně převyšovalo limity. Obvykle byla míra pesticidů byla zhruba šesti a sedminásobná oproti povoleným maximům, výjimkou ale nebylo ani třicetinásobná překročení.

Absolutním rekordmanem byla látka chlorfenapyr nalezená v bazalce, jejíž přítomnost činila 1,9 miligramu na kilogram. Maximálně je přitom povoleno jen 0,2 miligramu na kilogram. Chlorfenapyr je velmi toxickým pesticidem, který působí zejména na vodní organismy. U nich páchá velké a dlouho trvající škody.

Na zabavené potraviny se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz