Nový návrh ministerstva financí na rozšíření paušální daně má za cíl ulevit malým a středním podnikům od daní i papírování. Podle některých kritiků jsou však v návrhu rozšíření problémy, které povedou k rozevření nůžek mezi zaměstnanci a živnostníky.
Návrh ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) na rozšíření paušální daně je zaměřen na malé a střední podniky, kterým chce ulevit od papírování i daní. Nové rozdělení pásem ale má své kritiky. Ti se totiž domnívají, že zavedení úprav paušální daně povede k nerovnostem v úhradách daní, na které doplatí především zaměstnanci.
Jedním z kritiků je i energetický expert skupiny Greenpeace Jiří Jeřábek. Podle jeho výpočtů totiž bude Stanjurův návrh znamenat, že na dani z příjmu a na odvodech na sociální a zdravotní pojištění zaplatí zaměstnanec s minimální mzdou více než osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) s hrubým příjmem 124 tisíc měsíčně.
Související obsah
Podle Jeřábka zaplatí na dani a odvodech zaměstnanec s minimální mzdou o téměř 1 300 korun více. Zatímco zaměstnanec s minimální hrubou mzdou 16 200 korun odevzdá dohromady 7 258 korun měsíčně, OSVČ s podstatně vyšším příjmem přispěje 5 994 korunami.
Grafika, jak návrh paušální daně sníží u osoby s 124tis měsíčně odvody do solidárních systémů až o 2/3,přispěje méně než osoba s minimální mzdou! @FPertold @paq_research @IDEA_ThinkTank @michalsoltes @A_Rychlikova @bittnerpetr @rozpoctova_rada @EZamrazilova @HonzaBittner pic.twitter.com/JeBPTArXDJ
— Jiri Jerabek (@JerabekJiri) May 12, 2022
Zavedením paušální daně má tak stát přijít až o deset miliard korun. S inflací se navíc tato chybějící částka nejspíš ještě výrazně zvedne. Státu tyto peníze budou prý chybět například při vyplácení důchodů nebo ve zdravotnictví.
Právě nedostatek financí považuje Jeřábek za hlavní problém. "Nová paušální daň bude představovat další propad v příjmech státního rozpočtu. Pro firmu vyjde zaměstnanec 2,1krát dráž a stát a zdravotnictví přijdou o 93 procent možných příjmů," napsal Jeřábek na svém twitteru.
Související obsah
Podle ekonoma Lukáše Kovandy ale výrazně nižší odvody placené podnikateli nejsou problémem, ale naopak přínosem. Snížené daně totiž spolu s menším množstvím papírování podpoří soukromý sektor. "I pokud to stát o nějaké peníze připraví, v konečném důsledku se jich více vrátí, protože bude podnikat více lidí, včetně mladých," domnívá se Kovanda.
Velkou výhodu paušální daně vidí Kovanda zejména ve zjednodušené komunikaci živnostníků s úřady. Právě přehnaná složitost administrativy byla podle něj jedním z hlavních důvodů, proč se mladí lidé nechtěli do podnikání pouštět.
Podle Kovandy se měla paušální daň původně vyplatit až 140 tisícům českých živnostníků. Po této možnosti ale sáhla jen přibližně polovina potenciálních kandidátů. "Po zvýšení limitu lze očekávat pro příští rok přihlášení dalších OSVČ, zhruba 50 tisíc. Je to málo, ale lepší než nic," uvedl Kovanda.
Ministerstvo financí představilo návrh, který počítá s posunutím hranice pro odvod DPH a paušální daně z jednoho na dva miliony:
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz
Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, asi 120 km východně od hlavního města Dakaru zemřelo 11 novorozenců, oznámil ve středu bez dalších podrobností na svém Twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguere na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.