Zahraničí

Masakr v Buči: Jura viděl umírat svého otce. Sám útok ruského vojáka přežil

Ukrajinci našli v Buči a okolí už více než tisíc zavražděných civilistů. Většina z nich měla podle tamních úřadů prostřelenou hlavu. A podobný osud málem potkal i 14letého Juru. Ten ale setkání s ruskými vojáky přežil. Jeho otec, který byl s ním, takové štěstí neměl. Zemřel přímo před jeho očima.

Když Rusové v březnu okupovali Buču, vydali se Jura a jeho 47letý otec Ruslan na kole k domům, kde žili jejich sousedé bez elektřiny a bez vody. Na svá kola si přivázali bílou látku na znamení toho, že jedou v míru. "Dojeli jsme až tam. Ruský voják vyšel zpoza rohu budovy. Nejdřív měl hlaveň zbraně sklopenou k zemi, pak ji ale zvedl a namířil přímo na nás. V ruštině nám řekl, ať zastavíme," popsal situaci Jura.

Jura a Ruslan okamžitě zvedli ruce. Voják se obou ještě zeptal "Co tady děláte?", ale Jurův otec už ani nestihl odpovědět. Ozvaly se dvě rány a Ruslan najednou ležel na zemi, s otevřenou pusou a v kaluži krve. Jeho syn všechno viděl.

Související obsah

"Potom vystřelil na mé zvednuté ruce. Kulka proletěla mezi mým palcem a ukazováčkem a trochu mi palec poškrábala," doplnil Jura.

Jura po výstřelu upadl na zem. Další rána zasáhla chlapce do lokte. Zavřel oči. A ozval se další výstřel. "Slyšel jsem ještě jeden výstřel a moje mikina se pohnula. Potom něco malého, jako malý kamínek nebo něco podobného, spadlo na zem vedle mě. A pak se ozvala ještě jedna rána, ale vůbec netuším, kam mířila," řekl chlapec.

Poté se rozhostilo ticho. Jura zůstal sám se svým mrtvým otcem. "Když jsem se zvedl, viděl jsem kolem něj jenom obrovskou louži krve," zasmutnil Jura.

Chlapec pochopil, že už svému tátovi nedokáže pomoct. Když se vrátil domů a vyprávěl mámě o hrozivém zážitku, přemlouval ji, ať se pro tělo otce nevrací. "Moc jsem se bál a prosil jsem mámu, aby tam nechodila. Ti lidé stříleli opravdu na všechny," uzavřel Jura.

Související obsah

Rodina už Ruslana nikdy neviděla. Jurovi bude vše připomínat kromě jizvy na prstu také mikina, kterou měl ten den na sobě. Dodnes je potřísněna krví. Jeho matka trvá na tom, aby ji nevyhazoval. Může totiž posloužit jako důkaz, který pomůže Rusy usvědčit z válečných zločinů.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz