Ekonomika

Ceny pohonných hmot rostou. Vláda chce kontrolovat prodejce i distributory

Ceny pohonných hmot opět rostou. Před dvěma měsíci, kdy byly pohonné hmoty nejdražší, se ministerstvo financí rozhodlo kontrolovat marže prodejců. Ukázalo se, že oprávněně. Prodejci skutečně chtěli situaci využít. Během dubna se totiž podle ministerstva jejich marže snížily v průměru o 60 haléřů. A proto teď chtějí kontroly rozšířit i na distributory.

Zatímco průměrná marže u nafty v březnu byla skoro 5 korun, po zahájení kontrol v dubnu klesla na 4 koruny a 25 haléřů. A podobné to bylo také s benzínem, kdy marže klesla ze 4 korun a 38 haléřů hluboko pod 4 koruny.

"Zatímco průměrná marže u nafty v březnu byla skoro 5 korun. Po zahájení kontrol v dubnu klesla na 4 koruny a 25 haléřů. A podobné to bylo také s benzínem, kdy marže klesla ze 4 korun a 38 haléřů hluboko pod 4 koruny," uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Související obsah

I tak ale ceny pohonných hmot v posledních týdnech opět stoupají. Zatímco v druhé polovině dubna jste litr nafty mohli pořídit v průměru za necelých 45 korun a benzín za zhruba 42,5 koruny, dnes za litr nafty zaplatíte o korunu víc. U benzínu pak klidně i o dvě.

"Cena pohonných hmot v dohledné době poroste někam k úrovni 48 korun za jeden litr," předpovídá ekonom Lukáš Kovanda.

Související obsah

Podle Stanjury má problémy s růstem cen i zahraničí. "Rostou ceny na světové burze v Rotterdamu a rostou taky ceny ropy jako suroviny," vysvětlil Stanjura.

Kontrola marží bude probíhat až do konce září. Tedy po stejnou dobu, kdy bude snížena spotřební daň u pohonných hmot o korunu a půl. Novelu zákona včera podpořil Senát a nyní míří k prezidentovi. Snížení spotřební daně by mělo platit už od 1. června.

Vývoj sledované marže u benzínu a nafty Zdroj: TV Nova
Aktuální ceny benzínu a nafty Zdroj: TV Nova

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Na Pražském okruhu havaroval kamion. Zablokoval dopravu

Na Pražském okruhu havaroval v úterý odpoledne poblíž Zličína kamion. "Nehoda i zásah blokují dopravu," informovali pražští hasiči. "Na místě nejsou žádní zranění," sdělil policejní mluvčí Jan Daněk. Okolo půl šesté odpoledne je místo průjezdné jedním pruhem. Při další úterní nehodě kamionu na dálnici D0 se u Černého Mostu také nikdo nezranil. "Místo je nyní průjezdné," řekl k této nehodě mluvčí Daněk krátce po 17. hodině.

Krátká zpráva

Zeman zamítl vstup Čechů do ukrajinské armády

Prezident Miloš Zeman zamítl žádost 11 Čechů o vstup do ukrajinské armády. Důvodem pro zamítnutí byla zpráva ministerstva obrany, které prezidentovi nedoporučilo povolit těmto Čechům odchod. Zeman už dříve povolil vstup do ukrajinských ozbrojených sil 103 Čechům. Zdůraznil však, že není možné udělit plošné povolení.

Krátká zpráva

Vznik nového stanového městečka

V Praze vznikne nové stanové městečko pro uprchlíky z Ukrajiny s kapacitou pro 150 lidí. Vznik městečka naplánoval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) spolu s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN). Městečko má vyrůst na zasíťovaném pozemku České pošty v Malešicích. První uprchlíci se tam budou stěhovat 31. května.

Píše se na Deník.cz