Ekonomika

Ekonom: Češi jezdí na extrémně levnou ropu za vyšponované ceny, kasíruje Polák

Ekonom: Češi jezdí na extrémně levnou ropu za vyšponované ceny, kasíruje Polák
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Ekonom Lukáš Kovanda na twitteru s odkazem na agenturu Bloomberg informoval o tom, že společnost PKN Orlen vykazuje rafinační marže na trojnásobku běžných hodnot. Firma se ohradila s tím, že "modelová rafinérská marže není vhodným měřítkem pro prezentaci zisku rafinérie", protože nereflektuje skutečné náklady na nákup ropy ke zpracování na paliva.

"PKN Orlen, největší provozovatel čerpacích stanic v Česku (převážně pod značkou Benzina), vykazuje, jak uvádí Bloomberg, ‘ohromující‘ rafinérské marže. Ty jsou na trojnásobku běžných hodnot. Čeští řidiči jezdí na extrémně zlevněnou ruskou ropu za vyšponované ceny, kasíruje Polák," uvedl ekonom Lukáš Kovanda.

Reakce společnosti Orlen na sebe nenechala dlouho čekat. Firma odpověděla, že "přístup funkční v normální době dnes produkuje nereprezentativní hodnoty".

"Modelová rafinérská marže (s přihlédnutím k rozdílu) předpokládá více než 90% podíl ropy dodávané z Ruska na celkových nákladech. Mezitím většina dnes používané ropy pochází z neruských zdrojů. Rusové tváří v tvář nedostatku potenciálních kupců prodávají svou ropu za výrazně zlevněné ceny," vysvětlila společnost s tím, že tyto nízké ceny stojí za vysokou úrovní teoretické marže.

Související obsah

"Skutečné náklady na nákup ropy ke zpracování na paliva, což je neruská ropa, jsou mnohem vyšší. Proto modelová rafinérská marže není vhodným měřítkem pro prezentaci zisku rafinérie," pokračovala společnost.

Firma uvedla, že to, kolik společnost skutečně vydělává, závisí na skutečných nákladech na nákup ropy a její přeměnu na produkty. "A skutečné náklady vzrostly, například v případě plynu a energie, což se v modelové marži vůbec nepromítá. Tyto výrazně vyšší náklady podstatně ovlivňují skutečné zisky rafinérií. To ale teoretickou modelovou marží zachyceno není," doplnil Orlen.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz