Zajímavosti

Farmáři z Měsíce. Vědcům se podařilo vypěstovat rostliny z měsíčního prachu

Farmáři z Měsíce. Vědcům se podařilo vypěstovat rostliny z měsíčního prachu
Květina a měsíc, ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Možný průlom v cestách do vesmíru se podařil americkým vědcům na Floridě. V prachu sesbíraném na povrchu Měsíce totiž vypěstovali první rostliny. Možnost pěstování rostlin na povrchu Měsíce by mohla znamenat výrazný posun v případných snahách o kolonizaci naší oběžnice.

Výrazný posun v možné kolonizaci Měsíce učinili vědci z Institutu pro potraviny a agrikulturu Floridské univerzity. V laboratoři se jim totiž podařilo vypěstovat první rostliny v prachu sesbíraném z Měsíce. Nadějný je pro vědce zejména fakt, že se semena rostlinek uchytila ve všech vzorcích.

Měsíční prach, který při svém experimentu vědci použili, pocházel ze vzorků, jež přinesli ze své historické cesty astronauti Apolla 11, uvádí agentura AP. Tým vědců chtěl svým experimentem zjistit, zda lze na Měsíci vypěstovat jídlo pro případné budoucí vesmírné kolonisty.

Související obsah

Navzdory úspěchu vědců v laboratoři však ještě potrvá dlouho, než se budete moci zakousnout do měsíční mrkve. Měsíční prach je totiž v porovnání s půdou na Zemi nesmírně chudý na živiny. I když se rostlinám podařilo uchytit, jejich růst byl velmi zpomalený a nedorostly stejných rozměrů jako jejich sourozenci v obyčejné hlíně.

Pro zahradničení na Měsíci je však chudá půda tím nejmenším problémem. Případná měsíční farma by se musela potýkat také s nedostatkem vody a chybějící atmosférou. Bez ní by úroda nebyla nijak chráněna před velkými výkyvy teplot mezi dnem a nocí ani před radioaktivním zářením z vesmíru.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz