Zajímavosti

Vědci odhalili novou fotku černé díry. Tuhle máme prakticky za humny

Fascinující záběry přinesli ve čtvrtek vědci z projektu Event Horizon Telescope. Projekt, který v roce 2019 přinesl první fotografii černé díry, nyní zveřejnil zcela novou fotku slavného vesmírného jevu. Tentokrát jde o černou díru, kterou máme z astronomického hlediska za rohem.

Astronomové z vědeckého projektu Event Horizon Telescope ve čtvrtek zveřejnili novou fotografii černé díry, kterou získali skládáním rádiových signálů z osmi obřích teleskopů. Ty jsou rozmístěné po celém světě.

Černá díra, kterou astronomové vyfotili, je na astronomické poměry relativně blízko Země. Objekt s názvem Sagittarius A*, který je součástí souhvězdí Střelce, se nachází v samém středu Mléčné dráhy. I tak je ale nitro naší galaxie vzdáleno od Země neskutečných 25 640 světelných let. Pádu do této černé díry se tak nemusíme vůbec obávat.

Související obsah

Fotografie, kterou vědci uveřejnili, se podobala obrázku černé díry z roku 2019. "U obou černých děr pozorujeme kruh světla. Zdá se, že černé díry mají rády donuty," vtipkovala astronomka Feryal Ozelová. Dodala také, že se obsah fotografie ztotožňuje s očekáváním vědců, a potvrzuje tak teorii relativity.

Ředitel Astronomického ústavu Akademie věd Michal Bursa promluvil v pořadu TN LIVE o tom, co je vlastně černá díra zač. "Černá díra je oblast jinak prázdného prostoru, v jehož středu se soustředí hmota a energie, která tam spadla," vysvětlil Bursa. Nejedná se tedy o díru v prostoru, jak si mnozí představují

Černá díra, kterou vědci pozorovali, má přibližně stejný průměr jako deset našich Sluncí za sebou. Váží také čtyřmilionkrát více než Země. "O černé díře ve středu naší galaxie máme velmi přesné informace. Je taková naše vlastní a máme k ní mateřský vztah," řekl Bursa.

Související obsah

Podle popularizátora kosmonautiky Jana Spratka je fotografie černé díry důležitá zejména proto, že potvrzuje Einsteinovu teorii relativity. "Pokud bychom na té fotce spatřili něco jiného, než jsme čekali, byl by to velký šok a problém. Znamenalo by to totiž, že teorie, s níž pracujeme každý den, je úplně špatně," vysvětlil Spratek.

Spratek promluvil také o tom, proč černá díra vypadá tak, jak ji vidíme na fotkách. "V tom černém kroužku uprostřed nekončí prostor, ale je pouze tak zakřiven, že z něj nedokáže nic utéct. Ten okraj je extrémně zahřátá hmota jako třeba prach, která krouží okolo a snaží se nespadnout," řekl Spratek. Kroužení hmoty přirovnal k oběhu satelitů okolo Země.

Tato hmota, která černou díru obíhá, do sebe ve velkých rychlostech často naráží. "Vzniká tam tření, které ten prach rozehřívá. Proto to tak svítí," uvedl Spratek. Velmi podobně tomu bylo i u černé díry M87, která byla mnohem větší než díra uprostřed Mléčné dráhy, ale také statisíckrát dále.

Související obsah

Projekt Event Horizon Telescope vyfocením černé díry Sagittarius A* ještě zdaleka nekončí. Kromě dalšího zdokonalování technologií nezbytných ke zkoumání vesmíru se projekt nejspíš brzy zaměří na další černou díru. Kandidátů je podle Spratka spousta.

Černou díru ve středu galaxie si vědci vybrali pro její blízkost. Díra M87, kterou vyfotili před lety, zase zaujala astronomy svou velikostí a rychlostí, s jakou pohlcovala hmotu. Na kterou stranu se astronomové zaměří teď, se ale zatím neví.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, asi 120 km východně od hlavního města Dakaru zemřelo 11 novorozenců, oznámil ve středu bez dalších podrobností na svém Twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguere na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz