Zahraničí

Trump je vyšetřovaný kvůli tajným dokumentům. Odnesl si je z Bílého domu

Americká federální prokuratura zahájila vyšetřování bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Ten měl během svého působení v úřadu nesprávně nakládat s přísně tajnými dokumenty. Některé z nich si měl dokonce odvézt do svého sídla na Floridě.

Neobvyklou památku si měl z úřadu odnést bývalý americký prezident Donald Trump. Do domu na Floridě si kromě suvenýrů a darů na konci svého funkčního období vzal i tajné dokumenty.

Hlavním předmětem vyšetřování je, kdo všechno měl k dokumentům přístup. Někdo je totiž musel zabalit a poslat. Zjišťuje se také, jak chráněné byly v Trumpově floridském sídle Mar-A-Lago.

Bývalá hlava Spojených států ale vše popírá. "Prezident Trump nakládal se všemi dokumenty důsledně a v souladu s platnými zákony a předpisy. Opožděné pokusy pochybovat o této vcelku jasné skutečnosti jsou politicky motivované a zavádějící," uvedl jeho mluvčí Taylor Budowich.

Související obsah

​Jako politicky motivované vidí republikáni i předvolání několika svých členů, včetně lídra Kevina McCarthyho, do Sněmovny reprezentantů k výslechu ohledně útoku na Kapitol minulý rok. McCarthy měl s Trumpem jednat přímo v době, kdy stoupenci bývalého prezidenta útočili na sídlo Kongresu.

"Pracovali a debatovali v zákulisí. Řešili otázky, které bývalý prezident v souvislosti s volbami vyzdvihl. A tak je chce komise slyšet. Chce slyšet, co mají na srdci. Chtějí slyšet, co věděli, co plánovali," řekla hlavní zpravodajka Kongresu Lisa Mascarová.

Politici, kterých se to týká, předvolání odmítli s tím, že je to pokus demokratů zbavit se opozice. Sám McCarthy krátce po incidentu útok odsoudil.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz