Zahraničí

Trump se dopustil zločinu, když burcoval dav k útoku na Kapitol, tvrdí soudce

Podle federálního soudce v americkém Los Angeles bývalý prezident Donald Trump spáchal těžký zločin, a to v souvislosti s útokem na Kapitol na začátku loňského roku. Napsal to právníkovi, který s Trumpem v té době spolupracoval.

Poprvé v historii by se mohlo stát, že bude prezident Spojených států obviněný ze spáchání trestného činu během výkonu funkce. Donald Trump se ho měl dopustit, když burcoval dav svých příznivců k útoku na Kapitol 6. ledna loňského roku. Tím se měl snažit bránit Kongresu USA ve výkonu funkce.

Podle informací Kongresu obdržel Trump řadu varování, že při jednání onoho dne hrozí násilnosti. Prezident je ale neuposlechl a podle některých obvinění se dokonce záměrně pokusil zmařit oficiální ukončení voleb a předání prezidentské moci.

"Navzdory všem těmto konkrétním varováním prezident Trump a jeho tým svévolně použili prostředky, aby se pokusili zastavit pokojné předávání moci, zastavit náš ústavní proces sčítání hlasů a rozbít ústavní chod našeho velkého národa," uvedla americká poslankyně Liz Cheneyová.

Související obsah

Donald Trump už od sečtení hlasů v listopadu 2020 tvrdí, že volby byly zmanipulované a ve skutečnosti vyhrál on. Ani pod hrozbou soudního řízení se této rétoriky nevzdává, naopak při sjezdu svých příznivců na konci minulého týdne své stanovisko znovu potvrdil.

"Pravda je, že jsem kandidoval dvakrát. Vyhrál jsem dvakrát a podruhé se mi dařilo mnohem lépe. A teď to možná budeme muset udělat znovu," řekl Donald Trump.

Vyjádření soudce neznamená, že je bývalý americký prezident odsouzený nebo stíhaný. To má na starosti federální ministerstvo spravedlnosti. K tomu, zda bude Trumpa prošetřovat, se zatím nevyjádřilo. V případě, že stíhání doporučí Sněmovna, je ale pravděpodobné, že ministerstvo vyšetřování zahájí.

gwe, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz