Zajímavosti

Podivný útvar na Marsu děsí. Vypadá jako mimozemská brána

Podivný útvar na Marsu děsí. Vypadá jako mimozemská brána
Brána na Marsu Zdroj: Profimedia

Opravdu zvláštní útvar ve skalách zachytilo vozítko Curiosity Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) na Marsu. Otvor totiž vypadá jako dokonale vytesaný průchod, který se nachází v marťanské krajině.

Snímek pořídilo vozítko Curiosity 7. května na geologickém místě, známém jako Greenheugh Pediment, na Marsu. Záběry okamžitě vzbudily rozruch po celém světě. Mnozí spekulují, že by mohlo jít o malý úkryt pro Marťany, nebo dokonce o průchod do jiného vesmíru, píše portál ScienceAlert.

Tajemné "dveře" jsou však s největší pravděpodobností pouze prasklinou ve skále. Někteří poukazovali na to, že útvar mohl vzniknout během zemětřesení na planetě. To nejsilnější NASA evidovala 4. května letošního roku. Vědci doposud zkoumají, co otřesy způsobilo.

Související obsah

Odborníci vesmírné nadšence a milovníky sci-fi zklamali. "Jde o malou štěrbinu ve skále. Je zhruba 30 centimetrů široká a napříč má 45 centimetrů. V daném místě je vidět i několik lineárních zlomů," vysvětlil pro portál Snopes mluvčí Laboratoře proudového pohonu NASA.

Pokud jde o hrůzostrašně vypadající objevy ve vesmíru, experti varují, že je důležité se nenechat příliš unést představivostí. Rozruch vyvolal například také objev podivného objektu ve tvaru krychle. Nakonec se ukázalo, že nejde o žádný "domeček" na Marsu, ale o kus kamene.

Čína zahájila novou vesmírnou misi. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, asi 120 km východně od hlavního města Dakaru zemřelo 11 novorozenců, oznámil ve středu bez dalších podrobností na svém Twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguere na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz