Domácí

Vakcinace čtvrtou dávkou začne v srpnu. Koronavirus je spící medvěd, tvrdí Válek

Vakcinace čtvrtou dávkou začne v srpnu. Koronavirus je spící medvěd, tvrdí Válek
Ilustrační fotografie | Zdroj: TN Live

Koronavirus znovu udeří v plné síle na podzim. Očekává to ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Očkování čtvrtou dávkou vakcíny by proto mělo začít v Česku v srpnu. V první řadě by se týkalo rizikových pacientů.

Přestože počty nových případů v Česku v poslední době klesají, na podzim přijde podle odborníků další vlna. "Virus nyní spí, je lenivý. V zimě neubylo medvědů, furt tady jsou, akorát spí. Když půjdete po brlozích, tak je najdete. Proč byste to dělali? V létě je bohužel v Tatrách můžete potkat v lese a končí to špatně. Některé z vás můžou rozsápat. To je koronavirus," citoval portál iRozhlas ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09).

Podle Válka je jediným možným způsobem, jak se ochránit, očkování. To bude i nadále hrazeno ze zdravotního pojištění a bude dostupné pro všechny.

Související obsah

"Čtvrtá dávka se bude týkat většiny těch, kteří mají třetí dávku aplikovanou v lednu, únoru nebo březnu. Vysoká hladina protilátek trvá zhruba čtyři až pět měsíců. Očkování čtvrtou dávkou by tedy mělo být v srpnu, září a počátkem října," sdělil Válek.

Pokud však zdravý člověk uvažuje teprve o třetí dávce, měl by raději počkat do podzimu. "Pokud jde o člověka, který má od druhé dávky například pět měsíců, je lepší počkat do podzimu. Nechat se přeočkovat v srpnu nebo září, aby hladina protilátek začala stoupat na konci října a tu si udržel až do ledna," doporučil Válek.

Podle odborníků je však přeočkování čtvrtou dávkou předčasné. "My nemáme vakcínu, která by korespondovala se všemi variantami. Zatím nejsou ani přesné indikace pro čtvrtou dávku u populace, která je plně imunně komponovaná. Doporučení je pouze pro lidi, kteří mají zdravotní problémy, tam to význam má," řekl TN.cz epidemiolog Roman Prymula.

"Za základní očkování bych považovala tři dávky. Prostě bude fungovat to, co funguje s dalšími viry. To znamená občas se nakazíte buď bezpříznakově, nebo s lehkými příznaky. To stimuluje imunitu a není nutné dostávat další dávky," má jasno viroložka Ruth Tachezy.

Očkování proti covidu-19 zachránilo životy. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz