Domácí

Příspěvek na energetické zdroje by mohl platit stát, říká ČEZ. Vláda se ale zdráhá

Každá domácnost platí v účtu za elektřinu také příspěvek na obnovitelné zdroje energie. Podle energetické společnosti ČEZ by právě tento příspěvek mohl nově platit stát. To by domácnostem snížilo cenu zhruba o 1 200 korun ročně. S tím souhlasí i opoziční hnutí ANO. Vláda ale přišla s jiným řešením.

Na obnovitelné zdroje přispívá v platbě za elektřinu každá domácnost, a to podle odběru. Příspěvek se počítá podle odebraného množství elektřiny v megawatthodinách. Za každou megawatthodinu platí spotřebitel příspěvek 495 korun. ČEZ navrhuje, aby příspěvek po nějakou dobu platil stát.

"Právě příspěvek na obnovitelné zdroje je jedna z možností. Objevuje se i v jiných evropských státech. Je to příspěvek, který je na rozhodnutí vlády," uvedl mluvčí skupiny ČEZ Ladislav Kříž.

Související obsah

Opozice s návrhem souhlasí. "Konečně! My už to říkáme půl roku. Je dobře, že se ČEZ probudil. Samozřejmě už se to mělo udělat," myslí si poslanec a expremiér Andrej Babiš (ANO).

Jenže ne všichni jsou tak optimističtí. "Stát hospodaří s obrovským schodkem a tato opatření by ten schodek jen dál navyšovala. Je to krátkodobé řešení, které by okamžitě řešilo tu situaci. Není to ale dlouhodobé řešení. Otázkou je, jestli jsme v tak krizové situaci, že musíme využívat i tato krizová řešení," myslí si ekonom Štěpán Křeček

"Prověřujeme různé možnosti. Jestli ale tohle chceme udělat, tak ze státního rozpočtu. Teď děláme propočty a konečné rozhodnutí očekávám v řádů týdnu. Musíme si říct, kolik unese státní rozpočet, který není v dobrém stavu," řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Související obsah

"Snížení poplatku za obnovitelné zdroje by běžné domácnosti pomohlo jen v řádu stovek korun ročně. Ministerstvo průmyslu a obchodu proto nyní upřednostňuje jinou variantu pomoci, která má pracovní název "úsporný tarif". Blíže ji představíme v nejbližších dnech," slíbil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Zároveň chce ministerstvo průmyslu představit i pomoc firmám. Podpora má cílit na energeticky náročnou výrobu.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, asi 120 km východně od hlavního města Dakaru zemřelo 11 novorozenců, oznámil ve středu bez dalších podrobností na svém Twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguere na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz