Zajímavosti

Rathovo výročí: Peněženka nestačila, před 10 lety nesl úplatky v krabici od vína

Rathovo výročí: Peněženka nestačila, před 10 lety nesl úplatky v krabici od vína
David Rath u soudu | Zdroj: Mediafax

Bývalý středočeský hejtman David Rath (tehdy ČSSD) si v sobotu nejspíše lahev vína neotevře. Ostatně výročí události, která mu obrátila život naruby, by na jeho místě oslavoval málokdo. Přesně před deseti lety jej totiž policie dopadla s krabicí od vína, v níž přenášel sedm milionů korun.

Neslavné výročí si může v sobotu připomenout lékař a bývalý středočeský hejtman David Rath. Je tomu deset let ode dne, kdy jej zatkla policie v souvislosti s korupční kauzou. Sedm milionů korun, které si při zatčení 14. května 2012 přenášel v krabici od vína, se stalo symbolem dlouhé a vleklé kauzy.

Soudní proces, který před deseti lety odstartovala krabice od vína, se týkal především korupce. Rath byl obviněn z přijetí úplatku a poskytování výhod při zadávání veřejné zakázky v pozici hejtmana. Za korupci byl v roce 2015 odsouzen k 8,5 roku vězení.

Související obsah

Rath se tehdy proti rozsudku Krajského soudu v Praze odvolal. Původní verdikt však potvrdil po vleklém procesu i v červnu 2019 Vrchní soud v Praze, který však Rathovi změnil trest. Místo původních 8,5 roku ho poslal do vězení na 7 let a také mu udělil desetimilionovou pokutu.

V současnosti je David Rath opět na svobodě. V lednu 2022 jej soud podmínečně osvobodil poté, co si odpykal polovinu svého trestu.

Na reportáže TV Nova z roku 2012 o Rathově soudu se můžete podívat zde:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz