Zajímavosti

Rathovo výročí: Peněženka nestačila, před 10 lety nesl úplatky v krabici od vína

Rathovo výročí: Peněženka nestačila, před 10 lety nesl úplatky v krabici od vína
David Rath u soudu Zdroj: Mediafax

Bývalý středočeský hejtman David Rath (tehdy ČSSD) si v sobotu nejspíše lahev vína neotevře. Ostatně výročí události, která mu obrátila život naruby, by na jeho místě oslavoval málokdo. Přesně před deseti lety jej totiž policie dopadla s krabicí od vína, v níž přenášel sedm milionů korun.

Neslavné výročí si může v sobotu připomenout lékař a bývalý středočeský hejtman David Rath. Je tomu deset let ode dne, kdy jej zatkla policie v souvislosti s korupční kauzou. Sedm milionů korun, které si při zatčení 14. května 2012 přenášel v krabici od vína, se stalo symbolem dlouhé a vleklé kauzy.

Soudní proces, který před deseti lety odstartovala krabice od vína, se týkal především korupce. Rath byl obviněn z přijetí úplatku a poskytování výhod při zadávání veřejné zakázky v pozici hejtmana. Za korupci byl v roce 2015 odsouzen k 8,5 roku vězení.

Související obsah

Rath se tehdy proti rozsudku Krajského soudu v Praze odvolal. Původní verdikt však potvrdil po vleklém procesu i v červnu 2019 Vrchní soud v Praze, který však Rathovi změnil trest. Místo původních 8,5 roku ho poslal do vězení na 7 let a také mu udělil desetimilionovou pokutu.

V současnosti je David Rath opět na svobodě. V lednu 2022 jej soud podmínečně osvobodil poté, co si odpykal polovinu svého trestu.

Na reportáže TV Nova z roku 2012 o Rathově soudu se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, asi 120 km východně od hlavního města Dakaru zemřelo 11 novorozenců, oznámil ve středu bez dalších podrobností na svém Twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguere na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz