Domácí

Ukrajinští zdravotníci nastupují do ordinací. Zatím jen jako tlumočníci

Praktičtí lékaři začínají ve svých ordinacích spolupracovat s ukrajinskými kolegy. I když jen jako s administrativními pracovníky, protože bez potřebné zkoušky a znalosti češtiny nemohou Ukrajinci praxi sami vykonávat.

S nápadem, jak využít ukrajinské kolegy, přišlo Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP. "Zaměstnáme praktické lékaře s tím, že nejsou zaměstnaní jako lékaři, ale jako administrativní síly. Nemohou samostatně léčit, ale pomáhají nám s diagnostikováním pacientů a srovnáním léků. To je obrovský problém, protože tam mají trošku jiné léky než u nás," uvedl praktický lékař Cyril Mucha.

"Komunikuji s ukrajinskými pacienty, aby pan doktor lépe porozuměl, s jakým problémem přichází. Mohu poradit, jak navázat na léčbu, kterou podstoupili na Ukrajině. Někteří pacienti s sebou mají dokonce i nějakou zdravotní dokumentaci, jiní nemají nic a musíme vycházet z toho, co nám řeknou," vysvětlila svou pozici ukrajinská doktorka Julia Ržeuskajová.

Související obsah

Do projektu se zapojilo zatím asi 15 ordinací po celé republice. Přidat se ale může jakýkoli praktický lékař. Podrobnosti najde na webových stránkách Společnosti všeobecného lékařství. Společnost všeobecného lékařství přispívá na plat ukrajinského lékaře částkou 10 tisíc korun.

Ukrajinští lékaři mají největší problém s jazykovou bariérou. Proto by měli nejprve absolvovat kurz zdravotnické češtiny. O ty je podle ministerstva zájem. "Dostali jsme se na téměř 400 zájemců, což se blíží tomu číslu, které jsme odhadovali, tedy nějakých 600 zdravotníků," sdělil náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.

Pro uznání zdravotnického vzdělání z Ukrajiny je pak potřeba nastoupit na stáž a připravit se na aprobační zkoušky. Po úspěšném složení zkoušky a absolvování kurzu zdravotnické češtiny by ukrajinští lékaři mohli začít ordinovat bez dozoru českých lékařů.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz