Domácí

VIDEO: Dechberoucí záběry zatmění Měsíce. Sledovat ho mohli i Češi

Navzdory obavám astronomů byly v pondělí podmínky pro sledování částečného zatmění Měsíce v Česku více než ideální. Třeba na Ostravsku se lidé mohli těšit pohledem na mizející úplněk přes půl hodiny. Obyvatelům středních Čech sice překazily závěr nebeské podívané mraky, ani tak ale nemuseli smutnit.

Kdo v pondělí ráno nebyl líný si přivstat, mohl na nebi pozorovat částečné zatmění Měsíce. Astronomové mluví o výjimečně dobrých pozorovacích podmínkách, a to navzdory tomu, že Měsíc putoval po obloze velmi nízko.

"Toto zatmění Měsíce bude probíhat velmi těsně nad obzorem, a tak pozorovací podmínky mohou být i velmi špatné," varovali s předstihem odborníci z České astronomické společnosti. Nakonec se však jejich obavy nenaplnily.

"Podmínky byly fakt skvělé. Astronomové posuzují pozorovací podmínky podle neklidu vzduchu. Dnes ten vzduch stál jak přibitý... Naprosto klidný vzduch, bez chvění, obraz dokonalý, měli jsme obrovskou radost," popsal Pavel Suchan z České astronomické společnosti.

Částečné zatmění Měsíce začalo zhruba v půl páté ráno našeho času. Po páté hodině ranní Měsíc zapadl. Zatímco lidé na Ostravsku si mohli nebeskou podívanou užívat až do západu Měsíce, lidé ve středních Čechách si museli vystačit s kratší dobou k pozorování. "Nad jihozápadem už byly mraky, někde nad Šumavou. Ten měsíc nám za to zalezl," vysvětlil Suchan.

Související obsah

​Měsíční úplněk vstoupil ve 3:32:07 SELČ nejprve do zemského polostínu. "V ten okamžik, i kdybychom již byli vzhůru, si okem ničeho nevšimneme. Teprve po čtvrt na pět se nám levá horní část Měsíce bude zdát poněkud 'začouzená'," vysvětloval Martin Gembec z České astronomické společnosti (ČAS) a planetária libereckého science centra iQLandia.

Do úplného zemského stínu Měsíc vstoupil ve 4:27:53 SELČ. "Ten se okem bude jevit černý, ale na fotografii delším expozičním časem bychom zjistili, že jeho střed je červený a okraj sivomodrý až šedý. Je to dáno lomem světla Slunce v zemské atmosféře. Světlo se láme jak ve vyšších vrstvách s ozónem, což je zdrojem namodralého okraje stínu, tak v hustších, kterými již projde jen červené světlo a ostatní barvy jsou rozptýleny," dodal Gembec.

V rámci Evropy fázi úplného zatmění mohli pozorovat lidé na západě Francie, ve Španělsku, v Portugalsku nebo na Azorských či Kanárských ostrovech. Nejlepší pozorovací podmínky měli Američané.

V Česku bude nejbližší částečné zatmění Měsíce pozorovatelné 28. října příštího roku. V roce 2025 bychom se měli dočkat zatmění úplného.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz