Naše Česko

V Písku začala výstava pískových soch. Letos znázorňují spřízněná města

Náplavku u Kamenného mostu přes řeku Otavu v Písku nově zdobí pět obřích pískových soch. Letos jsou věnovány partnerským městům. Lidé se na ně mohou přijet podívat až do konce listopadu.

Je jich pět a měří tři metry. Sochy z písku i letos zdobí náplavku pod nejstarším kamenným mostem ve střední Evropě. Výstava pod širým nebem otevírá tradiční festival Pískoviště. Letos neobvyklá umělecká díla představují partnerská města Písku.

"Dětem se to líbí, je tady hezky, hlavně počasí taky vyšlo, pěkné prostředí. Děti z toho mají radost," řekl televizi Nova jeden z návštěvníků výstavy. "Já bych řekla, že je to hodně precizní. Asi dalo práci, než se ty sochy vytvořily. Je to hezké, líbí se nám to," pochvaluje si další návštěvnice.

Související obsah

​Města z písku doplňují jejich charakteristické atributy. Například u Jičína je to Valdštejnská věž, Rumcajs a Manka, u Deggendorfu je to vrhačka knedlíků a u Veľkého Krtíše vinař a vinná réva.

Díla vytvořila trojice sochařů Marian Maršálek, Václav Lemon a Josef Faltus. Potřebovali pouze špachtle, štětečky a fukary na odfoukávání zrníček písku. Kvůli teplu a slunci museli sochy vlhčit a někdy i penetrovat, aby nepřeschly. Jinak by je rozfoukal vítr a poničil déšť.

Díla, stejně jako loni, osvětlují v nočních hodinách lampy. Návštěvníci tak mohou pískové sochy obdivovat ve dne i v noci. Sochy na náplavce řeky Otavy v Písku zůstanou až do listopadu.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz