Zahraničí

Vrcholného slovenského politika zadržela policie. Kvůli podpoře ruské agrese

Vrcholného slovenského politika zadržela policie. Kvůli podpoře ruské agrese
Štefan Harabin Zdroj: Profimedia

Slovenští kriminalisté z agentury NAKA zadrželi bývalého ministra spravedlnosti a někdejšího šéfa nejvyššího soudu Štefana Harabina. Viní ho z extremismu a z dalšího trestného činu. Akce by měla podle televize Markíza souviset s nedávným příspěvkem na sociální síti, ve kterém obhajoval ruský útok na Ukrajinu.

NAKA zadržela exministra spravedlnosti a bývalého šéfa nejvyššího slovenského soudu Štefana Harabina, informovala v pondělí televize Markíza.

"Vyšetřovatel Národní kriminální agentury zadržel osobu Š. H. a obvinil ji z trestného činu schválení trestného činu a extremistického zločinu. V současné době provádíme bezpečnostní operace. Jakmile to procesní situace dovolí, poskytneme více informací," oznámila odpoledne na facebooku slovenská policie.

Související obsah

​Podle TV Markíza akce souvisí pravděpodobně s příspěvkem na sociální síti, kterým měl Harabina obhajovat ruský útok na Ukrajinu. Podobně se vyjádřil i portál SME. Ten vychází z informací získaných od Úřadu speciální prokuratury.

Novináři dále upozorňují, že na bývalého soudce podali před několika týdny trestní oznámení poslanci hnutí OĽaNO Kristián Čekovský a Andrej Stančík. "Činy a vyjádření Štefana H. plně zapadají do schématu ruské hybridní války, kterou vede proti Evropě a i proti Slovensku," vysvětlil Stančík.

Harabina zastával funkci předsedy nejvyššího soudu naposledy v letech 2009 až 2014. V letech 2006 až 2009 působil jako ministr spravedlnosti ve vládě premiéra Roberta Fica. V roce 2019 Harabin neuspěl v přímé volbě hlavy státu. Po propuknutí epidemie covidu-19 vystupoval proti nařízení o povinném nošení roušek.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz