Zajímavosti

Čeští vědci hlásí velký úspěch. Objevili novou teorii vzniku života

Čeští vědci hlásí velký úspěch. Objevili novou teorii vzniku života
Ilustrační snímek Zdroj: Profimedia.cz

Čeští vědci simulovali procesy probíhající před čtyřmi miliardami let po dopadu asteroidu na Zemi. Při pokusech zjistili, jak na Zemi vznikaly první formy života. Svůj úspěch pak publikovali v americkém časopise Astrobiology.

Tým vědců z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR a Ústavu chemie a biochemie Mendelovy univerzity v Brně zkoumal, jakým způsobem vznikaly na Zemi první organismy.

Před čtyřmi miliardami let byla Země horká, dopadaly na ni asteroidy a krátery se postupně zalévaly vodou. Již v předchozích studiích vědci prokázali, že díky účinkům ultrafialového záření vznikají z kovů z asteroidů takzvané kvantové tečky. Ty nyní zkoumali kvůli jejich možnému vlivu na chemii vzniku života.

Pokus probíhal tak, že vědci v laboratoři zahřívali roztok obsahující kvantové tečky na 180 stupňů Celsia a zároveň na něj nechali působit UV záření. Studie tak prokázala, že tečky fungují jako katalyzátor pozvolného vzniku složitějších látek.

Související obsah

"Na základě těchto pokusů jsme formulovali novou teorii vzniku života založeného na kvantových tečkách vyskytujících se v horkých impaktních kráterech," vysvětlil spoluautor studie z Mendelovy univerzity v Brně Lukáš Nejdl.

Druhá část studie se zabývala vlastnostmi a chováním kvantových teček. Výsledky prokázaly, že kvantové tečky mají také vlastnosti enzymů, které jsou stěžejní pro vznik života. "Podle naší teorie nevznikají nukleové báze jen během několika vteřin účinky impaktního plazmatu, ale celý děj pokračuje v horkých impaktních kráterech," dodal spoluautor studie Martin Ferus z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz