Koronavirus

Potvrzeno českými vědci: Očkování proti covidu zásadně chrání i rizikové skupiny

Potvrzeno českými vědci: Očkování proti covidu zásadně chrání  i rizikové skupiny
Ilustrační obrázek Zdroj: TV Nova

Institutu experimentální medicíny (IKEM) a Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) se podařilo prokázat vliv očkování na pacienty s chronickým onemocněním. Podle výsledků studie snižuje očkování zásadní měrou jak pravděpodobnost nákazy, tak rizika s ní spojená.

Vědecký časopis Annals of Internal Medicine otiskl výsledky studie Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS), která se věnovala ochranného efektu očkování proti koronaviru u pacientů s transplantací ledvin.

V rámci studie vědci zkoumali přes dva tisíce lidí s transplantací ledvin, kteří zároveň do té doby neprodělali covid-19. V rámci analýzy se podařilo prokázat, že očkování má 65% ochranný efekt proti nákaze. Zároveň snižuje rizika spojená s případnou nákazou o celých 50 %.

Související obsah

"Jsem velmi rád, že z České republiky a z českého zdravotnictví vzešla studie potvrzující účinnost očkování proti covidu-19 v reálné klinické praxi," komentoval výsledky ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Studie zároveň prokázala pozitivní vliv očkování i u dalších chronicky nemocných pacientů. "Výsledky studie potvrzují vysokou účinnost očkování, kterou můžeme na reálných českých datech doložit u dalších skupin chronicky nemocných, např. u diabetiků či onkologických pacientů, uvedl ředitel ÚZIS ČR Ladislav Dušek.

Zmínil však i výrazný vliv posilující dávky. "Ochrana posilující dávky očkování proti těžkému průběhu nákazy dosahovala ve zranitelných populačních skupinách na počátku roku až 90 %," doplnil Dušek.

Očkování proti covidu zachraňovalo životy. Ukázaly to výsledky české klinické studie:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, které leží asi 120 km východně od hlavního města Dakar, zemřelo 11 novorozenců. Oznámil to ve středu bez dalších podrobností na svém twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguère na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Píše se na Deník.cz