Domácí

Počasí letos nahrává klíšťatům. Výrazně vzrostl počet případů boreliózy

V Jihočeském kraji hygienici zaznamenali 40procentní nárůst počtu případů lymeské boreliózy oproti stejnému období loňského roku. Počasí je totiž pro klíšťata nebývale přívětivé. Tito parazité navíc přenášejí i encefalitidu, která může být pro člověka smrtelná.

Jihočeští hygienici evidují od začátku roku už celkem 51 případů lymeské boreliózy, onemocnění, které může způsobit trvalé následky. Loni touto dobou jich bylo pouze 32.

Klíšťatům letos nahrává počasí, které je teplé a zároveň vlhké. Tím se zvyšuje jejich aktivita. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ji označil za vysokou až mimořádnou, zejména v následujících dnech.

Související obsah

​Lidé by se proto měli mít na pozoru a měli by dbát na správnou prevenci, pokud se vydávají na místa s vysokým rizikem napadení. Důležité je, aby v první řadě zabránili klíštěti kontaktu s pokožkou. Například zastrčením nohavic do ponožek.

Některým lidem se také osvědčilo užívání vitamínu B. Při jeho vylučování má totiž kůže specifický pach, který klíšťatům moc nevoní. A samozřejmostí je také repelent. Nejdůležitější ale je se po návratu domů pořádně prohlédnout.

Kromě boreliózy se můžeme v horším případě nakazit také encefalitidou. Jihočeští hygienici už vědí o čtyřech takových případech. Klíšťová encefalitida může mít, zejména u pacientů s dalšími zdravotními potížemi a u starších lidí, za následek i smrt. Naštěstí se dá proti tomuto onemocnění naočkovat.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz