Domácí

Den daňové svobody se blíží. Letos Češi vydělávají na stát 167 dní

Den daňové svobody se blíží. Letos Češi vydělávají na stát 167 dní
Problémy s daněmi, ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Den daňové svobody nastane v půlce června, do té doby Češi pracují pouze pro stát. Podle Liberálního institutu jde o celých 167 dní, na stát se bude pracovat méně než loni.

Den daňové svobody představuje pomyslnou hranici, jež rozděluje kalendářní rok do dvou období. V první části je třeba vydělat na pokrytí výdajů státních a veřejných institucí. Toto virtuální období 100% zdanění končí Dnem daňové svobody, tedy 18. červnem. Od té doby Češi budou vydělávat do konce roku pouze sami pro sebe.

Letos budou Češi na stát pracovat kratší dobu než loni. Podle Liberálního institutu odevzdají státu vše, co si vydělali v období od 1. ledna do 17. června. Měli by tak napracovat 167 dní, což je nejkratší doba od roku 2019, kdy se pracovalo 148 dní.

Související obsah

"Liberální institut pro výpočet Dne daňové svobody používá metodiku zaměřenou na výdaje, kterými je nutné financovat daňovými příjmy a které determinují i nutnost splácet v budoucnu dluh," komentuje mluvčí institutu Gabriela Řezníčková. 

Podle společnosti budou Češi pracovat na stát kratší dobu než v uplynulých dvou letech pandemie a s ním souvisejícího pandemického zadlužování. "Dluhy vzniklé v pandemii se odpracovávají letos a budou i v příštích letech. Vláda i tak bude muset nakonec zřejmě zvýšit daně, aby veřejné finance přiblížila udržitelnému stavu," komentuje ekonom Lukáš Kovanda.

Související obsah

Nejdříve daňovou svobodu letos přivítali již tradičně v Irsku 25. 3., a poté 7. 5. ve Švýcarsku. Tento týden ji oslaví v Jižní Koreji, naopak nejdéle si na ni počkají ve Francii, v Belgii a ve Finsku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz