Domácí

Alergici si kvůli dešti na pár dní oddechnou. To horší ale teprve přijde

Alergici si kvůli dešti na pár dní oddechnou. To horší ale teprve přijde
Ilustrační snímek Zdroj: Getty Images

Pylová sezóna stále není u konce. Jedna část alergenů odkvétá, další část ale alergici teprve pocítí. Na malý moment si však budou moci někteří oddechnout, a to díky nadcházejícím deštivým dnům. Pyl v ovzduší je ale potrápí nejméně do půlky července.

Pylová sezóna cypřišovitých, tisu, vrby, jasanu a habru je u konce. Přestože velká část pylových alergenů pomalu odkvétá, čas těch dalších teprve přichází. Důvodem byla především mírná zima a nadprůměrně vysoké teploty. Alergici dokonce zaplnili ordinace lékařů. 

V příštím týdnu počasí trochu poleví a očekává se oblačno až zataženo. Podle Českého hydrometeorologického ústavu se místy objeví přeháňky a déšť. Díky němu si alergici alespoň na chvíli odpočinou. 

Související obsah

Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se však s nástupem letního období očekává další fáze pylové sezóny trav, které jsou silným alergenem. V ovzduší se ještě objeví pylová zrna řepky, kaštanu jírovce, javoru, moruše a ořešáku. Navíc začnou stoupat koncentrace pylů jehličnanů a dubu. 

Podle průběžných týdenních dat SZÚ se snižuje například koncentrace pylových zrn břízy. K 9. květnu koncentrace činila 128 pylových zrn na metr krychlový, k neděli 15. května je číslo koncentrace 28 zrn na metr krychlový. V tabulce je vidět celkový přehled pylových skupin.

Zdroj: Státní zdravotní ústav

Podle grafu pylové sezóny stanice SZÚ počet pylových zrn borovice k 10. květnu začal stoupat. O dva dny později začal klesat, od soboty opět roste. Počet zrn na metr krychlový se drží zhruba kolem tisíce.

Související obsah

Zdroj: Státní zdravotní ústav

"Počet pylových zrn závisí na teplotě a povětrnostních podmínkách," řekl mluvčí SZÚ Bohumil Kotlík. Alergici by se proto měli pořádně připravit, protože pyl v ovzduší je potrápí minimálně až do července.

Česko bojuje s pylem. Žlutý poprašek denně pokrývá prakticky všechno:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz