Domácí

V Praze vyroste ikona metropole. Podpoří nejen kulturu ve městě

Zástupci hlavního města Prahy odtajnili podobu nové budovy Vltavské filharmonie, kterou navrhla dánská skupina architektů Bjarke Ingels Group (BIG).

Dlouho probírané plány na stavbu nové koncertní budovy na břehu Vltavy v pražských Holešovicích se konečně dočkají realizace. Vltavská filharmonie by se měla postavit podle návrhu týmu dánského studia Bjarke Ingels Group v čele s architekty Bjarkem Ingelsem a Brianem Yangem.

Nová koncertní budova má přinést do Prahy moderní světovou architekturu i nápaditá řešení veřejného prostoru. "Vítězný návrh byl od začátku mým favoritem. Přichází s něčím, co v Praze ještě nemáme. Místo bude žít od řeky až po střechu. Terasy filharmonie budou veřejně přístupné přímo z přilehlého náměstí, a tak si budovu bude moct užít opravdu každý, i ten, kdo není fanouškem vážné hudby," pochvaluje si návrh na twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Související obsah

Návrh ateliéru BIG počítá se třemi koncertními sály, z nichž největší bude mít kapacitu o 1 800 místech, prostory pro hudební oddělení a kreativní hub Městské knihovny v Praze. "Střecha budovy bude přirozeným pokračováním náměstí a stupňovitá forma umožní zájemcům vystoupat až na její vrchol, a to bez nutnosti vstupu do interiéru, každý tak bude mít možnost si vychutnat jedinečný panoramatický výhled na celou Prahu. Návštěvníky čeká také kavárna či střešní restaurace," uvedl blog Prahy. 

"Konečně bude mít Praha opět architektonické dílo světového významu a tolik potřebný prostor pro koncerty i další kulturní nebo jiné akce," řekl Hřib, který také poděkoval svému kolegovi a 1. náměstkovi Petru Hlaváčkovi (TOP 09 a STAN).

"Velká radost. Bjarke Ingels do toho dal všechno. Šlo vidět, že mu Praha i filharmonie přirostly k srdci a nebál se přijet, aniž by věděl výsledek," pochválil si na twitteru i Petr Hlaváček.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz