Domácí

Začíná oprava Barrandovského mostu. Zatím bez větších problémů. PŘEHLED OBJÍŽDĚK

Notnou dávkou trpělivosti se musí obrnit řidiči v Praze. V pondělí totiž začala první etapa oprav Barrandovského mostu. Rekonstrukce potrvá celé čtyři roky. Zatím ale nezpůsobila větší problémy.

Při zahájení oprav začala v pondělí ráno u Barrandovského mostu houstnout doprava. "V ulici K Barrandovu je hustší provoz, je to tam pomalejší, ale zatím nejsou hlášeny žádné větší komplikace," řekla v pondělí ráno mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková. "Zatím jde spíše o klasický ranní hustší provoz," dodala.

Bez větších komplikací se úsek obešel celé pondělní dopoledne. Kolony sice vznikaly na Pražském okruhu i Jižní spojce, ale nebyly o mnoho horší, než jsou každý všední den.

Opravy začaly v pondělí frézováním. To bude pokračovat do úterý. Ve středu začnou demoliční práce a doprava na Strakonické se přesune do jednoho pruhu.

"Chtěl bych požádat všechny, kdo můžete, abyste využili MHD," prohlásil v pondělní Snídani s Novou pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Krátce po sedmé hodině ranní podle něj byla situace na mostě dobrá. "Chtěl bych poděkovat řidičům za ohleduplnost," sdělil na ranní tiskové konferenci.

Technická správa komunikací slibuje, že Barrandovský most nebude při opravách nikdy zcela uzavřen a průjezd bude možný ve třech jízdních pruzích z původních čtyř v obou směrech.

"K plánování oprav jsme poprvé použili počítačové modelování dopravy s cílem maximální průjezdnosti. S dvouměsíčním předstihem jsme také rozšířili Strakonickou o celý jeden pruh, abychom ulevili dopravě v okolí. Na místě bude přítomná také nonstop odtahová služba. Bez omezení to nepůjde, ale věřím, že Pražané opravený a bezpečný most ocení," má jasno pražský primátor Hřib.

Související obsah

Silničáři už o víkendu vyznačili na mostě dopravní omezení. "Hned v pondělí 16. května zahájíme práce na rekonstrukci mostu frézováním povrchu vozovek. Zároveň začneme odstraňovat původní zábradlí a svodidla, následně zbouráme mostní římsy. Tyto části Barrandovského mostu jsou již ve velmi špatném technickém stavu, proto je plánujeme plně nahradit. Souběžně bude probíhat kompletní demolice mostovky Strakonické rampy, kterou také čeká kompletní výměna," přiblížil ředitel Oblasti mostních staveb ve společnosti PORR Martin Ředina.

Etapy rekonstrukce Barrandovského mostu

Rekonstrukce je rozdělena do čtyř etap. První se uskuteční letos a omezení budou trvat 110 dnů. Další budou postupně navazovat v příštích letech. V roce 2023 a 2024 se doprava omezí vždy na 92 dnů, v roce 2025 pak na 82 dnů.

1. etapa (od 16. května 2022)

Etapa zahrnuje opravy jižní poloviny jižního mostu. Bude odstraněn mostní objekt, který tvoří součást Strakonické rampy. Následně bude postaven most nový. Zrekonstruuje se horní část rampy a vnější dva jízdní pruhy na mostě ve směru od Smíchova včetně dilatačního závěru na Barrandovské rampě a před sjezdem do Braníku.

Zároveň bude opravena spodní část mostu nad Strakonickou ulicí. Ta bude od Strakonické rampy průjezdná pouze levým jízdním pruhem. Dělníci budou sanovat spodní část mostu nad železniční tratí a rovněž bude omezený provoz na přilehlé komunikaci mezi opěrou Barrandovské rampy, kolejemi a cyklostezkou podél Vltavy.

Související obsah

2. etapa (od března 2023)

Oprava severní poloviny jižního mostu by měla být zahájena v březnu roku 2023. Druhá etapa se zaměří na opravu Barrandovské rampy, dilatačního závěru na jízdních pruzích komunikace ve směru od Smíchova a sanace proběhnou nad levým jízdním pruhem Strakonické ulice a nad komunikacemi pod Barrandovskou rampou.

V plánu je také oprava druhé části dilatace ve směru od Braníku a sanace i na druhém břehu Vltavy, tedy nad tramvajovou tratí.

3. etapa (od března 2024)

Rekonstrukce severní poloviny severního mostu by měla začít v březnu roku 2024, popřípadě v roce 2025. V této fázi se bude provádět oprava pravé části mostu ve směru na Smíchov, cyklostezky na pravém břehu řeky a Modřanské ulice.

4. etapa (od března 2025)

Předpoklad zahájení opravy jižní poloviny severního mostu je v březnu 2025, popřípadě v roce 2026. Opraví se vnitřní část mostu ve směru na Smíchov až do druhé poloviny dilatačních závěrů.

Objízdné trasy

Jak cestovat autem?

Největší omezení přinese kompletní uzavření nájezdu na most od ulice Strakonická. Tam se zbourá a postaví zcela nová rampa.

Řidičům se doporučuje využít vyznačenou objízdnou trasu po Pražském okruhu ve směru k ulici K Barrandovu. Nebo v opačném směru přejet řeku po Lahovickém mostě na Pražském okruhu a dále do města zamířit buď sjezdem v Písnici a ulici Libušská, či sjezdem Vestec, popřípadě jet až k dálnici D1 a odtamtud zamířit do centra po ulici 5. května.

Související obsah

Další možností je nová vratná rampa, která se dokončuje u Lihovaru. Řidiči jedoucí z Chuchle na Barrandovský most pojedou nejdříve rovně pod Barrandovským mostem ke křižovatce u Lihovaru a těsně před ní se otočí po nové rampě zpět do směru přes Vltavu a najedou na Barrandovský most v opačném směru.

Uzavřená bude navíc i polovina jižního mostu směrem na Jižní spojku. Jeden pruh směrem ze Smíchova na Jižní spojku bude proto převeden do protisměru, aby mohl být zachován provoz na mostě ve třech jízdních pruzích v obou směrech.

Po řidičích v rámci objízdných tras nebude vyžadováno prokazovat se dálniční známkou. Šoféři tak mohou placené úseky využívat bez omezení.

Objízdné trasy:

Objízdné trasy | Zdroj: Technická správa komunikací hl. m. Prahy, a.s.

Jak cestovat MHD?

Vzhledem k rekonstrukcím Barrandovského mostu jsou zavedená také opatření, která se týkají městské hromadné dopravy.

Cestující musí počítat s tím, že autobusy linek Pražské integrované dopravy (PID), které spojují Smíchovské nádraží s pravým břehem (118, 125, 170, 190, 196 a 197), mohou nabírat zpoždění.

Autobusová linka 125 bude v pracovní dny rozdělena na dvě samostatné části. Jedna část spojů pojede jen v úseku Skalka – Sídliště Petrovice – Háje. Druhá část poté v úseku Jižní Město – Háje – Smíchovské nádraží.

Související obsah

V době oprav bude posílena tramvajová linka 21 mezi Braníkem a Smíchovem. Lidé mohou také jet metrem nebo tramvají ze Smíchova na Palackého náměstí a pak pokračovat tramvajemi 2, 3, 17 nebo 21 po nábřeží až do Podolí a Braníku. Tam pak přestoupí na svůj autobus.

Kompletní informace o objížďkách a cestování městskou hromadnou dopravou naleznete zde.

Jak cestovat na kole a co dělat, pokud jdu pěšky?

V rámci rekonstrukce bude do 31. srpna 2022 uzavřena cyklotrasa A1 a chodník na jižní straně mostu. Pokud jedete na kole, je nejlepší se napojit na objížďku v Malé Chuchli a přejet na cyklostezku A111 podél železniční tratě. Cyklisté mohou také přejít přes Most Inteligence nebo využít nový přívoz P4.

Pokud jdete pěšky, využijte místo chodníku na jižní straně Barrandovského mostu chodník na severní straně.

Objízdná trasa:

Objízdná trasa | Zdroj: Technická správa komunikací hl. m. Prahy, a.s.

Dopravu během opravy mostu sledují i v řídicím středisku Technické správy komunikací:

Celou situaci mapovali naši reportéři:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz