Zahraničí

Rusové zničili genovou banku. V případě nouze měla zajistit, že lidé budou mít jídlo

Rusové zničili Národní genovou banku v ukrajinském Charkově. V té měli vědci uložených asi 160 tisíc odrůd a hybridů plodin. V případě katastrofy má genová banka pomoct se zabezpečením potravin.

Při ostřelování zničila ruská armáda v Charkově jedinou ukrajinskou genovou banku. Na youtube to oznámil vedoucí výzkumný pracovník Jurijevova institutu rostlinného průmyslu Národní Akademie věd Ukrajiny Serhij Avramenko.

"V této bance je uloženo přes 160 tisíc odrůd a hybridů plodin z celého světa," uvedl Avramenko. "V případě bouře, tornáda, zemětřesení, potopy či jiných přírodních katastrof by se díky ní daly obnovit pro budoucí generace," vysvětlil.

Související obsah

"Přišla tato horda 'osvoboditelů' a všechno lehlo popelem. Desítky tisíc vzorků. Byla to sbírka světové úrovně, některé odrůdy byly několik set let staré a jen stěží je budeme schopni obnovit," sdělil Avramenko. Podle portálu Odessa-journal.com některé z plodin dnes už nejsou v Evropě ani ve světě.

Avramenko upozornil, že banku nezničilo při okupaci ani Hitlerovo Německo. "Bezpečnost každé země závisí na takové bance," řekl. Vědec si myslí, že ruská armáda zničila tuto instituci úmyslně.

Související obsah

Vzorky z genofondu si k vytvoření vlastních odrůd objednávali šlechtitelé z celého světa. Ukrajinci je dokonce dodávali i do Ruska. 

Část plodin, které předtím stihli zasadit, podle vědce přežila. Některé další navíc ostřelování nedokázalo zničit. Škody jsou ale přesto veliké. Zachování a efektivní využití genetické rozmanitosti rostlin k zajištění potravinové, ekonomické a sociální bezpečnosti je totiž jedním z nejpalčivějších problémů lidstva, upozornil portál Odessa-journal.com.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz