Zajímavosti

Z Údolí smrti do střižny. David Ondříček dotočil pro Voyo Krále Šumavy

Z Údolí smrti do střižny. David Ondříček dotočil pro Voyo Krále Šumavy
Nová minisérie Král Šumavy Zdroj: Mikuláš Křepelka

Skončilo natáčení třídílné minisérie z dílny Voyo Originál Král Šumavy. Pro Voyo ji připravuje šestinásobný držitel Českého lva David Ondříček. Minisérii s Oskarem Hesem v hlavní roli nepolapitelného převaděče Josefa Hasila uvede Voyo už letos na podzim.

Filmaři úspěšně dokončili natáčení minisérie Král Šumavy. Na tu se můžete těšit už na podzim exkluzivně na Voyo. Tvůrci nyní promluvili o tom, jak vypadalo natáčení v okouzlujících přírodních lokalitách.

"Když jsem se kdysi táty ptal, co by dělal, kdyby měl točit noční scénu v lese bez zdroje světla, řekl mi, že by takový film nevzal. My jich v Králi Šumavy máme spoustu," říká David Ondříček.

Celkem štáb absolvoval z celkových 25 natáčecích dní sedm tzv. noček. Ten úplně poslední byl věnován scéně, kdy je Josef Hasil se svou rodinou na mši v kostele. Ta byla natočena v obci Skořice v Plzeňském kraji.

Související obsah

Produkce natáčela v Brdech, v Plzeňském a Středočeském kraji, v jižních Čechách a také na Šumavě – v reálných lokacích, kde Josef Hasil v padesátých letech působil u pohraniční stráže a kde také později pomáhal uprchlíkům před totalitním režimem na jejich cestě za svobodou.

Jednou z nich bylo i tzv. Údolí smrti, území mezi Soumarským mostem a státní hranicí. Místo dostalo svůj název proto, že zde údajně zemřel největší počet pohraničníků při přestřelce s uprchlíky, kteří se snažili překročit státní hranici.

"David Žák (autor románové předlohy) nás ještě před začátkem natáčení provedl po všech místech, kde Josef Hasil působil. Šumava má nenahraditelnou energii a kam se člověk podívá, vidí neuvěřitelnou scenérii," doplnil režisér David Ondříček.

Natáčení filmaři realizovali v souladu s principy tzv. zeleného natáčení a udržitelné produkce, tedy s maximálním ohledem na životní prostředí.

"Podnět k realizaci projektu v režimu tzv. zeleného natáčení, s nímž přišli zástupci Voyo, jsme samozřejmě uvítali. Nejen proto, že je smysluplný, ale i proto, že jsme si sami taková pravidla nastavili už na natáčení filmu Zátopek," říká producentka Lucky Man Production Daria Špačková.

O to, aby filmaři zanechali místo natáčení v ještě lepším stavu, než v jakém do něho přišli, se staral týmový green captain. Ten mezi natáčením čistil přilehlé lesy a louky od odpadků, které tam zanechali turisté.

Související obsah

"Bereme to jako drobný příspěvek ke zlepšení nejen prostředí kolem nás, ale i povědomí o filmařích – co to znamená pustit si nás do města, vesnice či do lesa," dodala Špačková.

"Série se z části natáčela v národním parku, takže bylo zcela přirozené, že jsme v maximální míře uplatnili postupy udržitelného natáčení. Natáčení bylo naplánováno tak, že jsme například minimalizovali transport, což má na uhlíkovou stopu zásadní dopad," doplňuje vedoucí udržitelné produkce a obsahu TV Nova a Voyo Hana de Goeij.

Podívejte se na reportáž o natáčení Krále Šumavy:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz