Zahraničí

Švédsko a Finsko podaly přihlášky do NATO. Turecko je blokuje

Švédský velvyslanec u NATO Axel Wernhoff a jeho finský protějšek Klaus Korhonen ve středu krátce po osmé hodině ráno předali v centrále Severoatlantické aliance přihlášky svých zemí do NATO. Ty předtím podepsali ministři zahraničí obou zemí. Schválit je nyní musí všech 30 členů. Turecko rozhodnutí přijmout státy blokuje.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg přivítal rozhodnutí Švédska a Finska. Uvedl, že jejich členství v Severoatlantické alianci posílí bezpečí všech spojenců.

Aliance bude podle Stoltenberga nyní urychleně pracovat na dokončení přijímacího procesu. Ten ale může trvat několik měsíců a cesta to nejspíše pro severské země nebude úplně jednoduchá.

Přihlášku musí nyní schválit zástupci všech stávajících 30 členských zemí. Poté musí dát rozšíření aliance zelenou také národní parlamenty. Zásadně proti jejich vstupu se ale staví Turecko, jehož zástupci se už nechali slyšet, že přes ně Finové a Švédi neprojdou.

Po podání přihlášek to potvrdil turecký prezident Recep Erdogan. Turecko hodlá rozšíření NATO blokovat. "Rozšiřování NATO pro nás je smysluplné pouze, pokud budou respektovány naše obavy," prohlásil ve středu.

Související obsah

Ankaře se nelíbí, že mají severské státy odlišný pohled na organizace, které bojují za samostatný Kurdistán. Švédové a Finové oznámili, že chtějí do Turecka poslat své vyjednavače, to je ale podle tureckého prezidenta zbytečné.

Finsko a Švédsko se obávají odvetných kroků ze strany Ruska, kterému se rozšiřování NATO nelíbí. Ostatní členské státy se k rozšíření aliance ale ve většině staví kladně. Některé z nich už deklarovaly, že jsou v takovém případě ochotny Helsinkám a Stockholmu pomoci.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz