Počasí

Začíná období bouřek. Víte, co je shelf cloud, supercela nebo cumulonimbus?

Začíná období bouřek. Víte, co je shelf cloud, supercela nebo cumulonimbus?
Zdroj: Profimedia

V České republice se roční počet dnů s bouřkou pohybuje od 17 v nížinách a po 35 na vrcholcích hor. Přitom 95 % bouřek se vyskytne v období od dubna do září a nejvíce jich většinou zaznamenáme během června. Vyznáte se ve všech pojmech, které jsou s bouřkami spojené? A jak poznáte, že se blíží bouřka?

Bouřkový oblak, Cumulonimbus, je mohutný hustý oblak velkého vertikálního rozsahu, v němž dochází k separaci kladných a záporných nábojů a vzniku center elektrických nábojů – tedy kapek vody nebo ledu. Kladně nabité částice se přitom soustředí v horní části oblaku, ve spodní části jsou záporně nabité krystaly. Mezi horní a spodní částí oblaku vzniká silné magnetické pole a následně elektrický výboj. Životnost tohoto oblaku je od 45 minut po několik hodin. S tímto oblakem jsou spojené silné konvektivní bouře.

Konvektivní bouře je souhrnné obecné označení pro meteorologické jevy, které se vyskytují při vývoji konvektivních oblaků druhu cumulonimbus nebo jejich soustav. Přináší nebezpečné jevy a projevy, které můžeme rozdělit jako srážkové: krupobití, přívalový déšť, větrné: silný vítr, downburst, microburst, tornádo a elektrické aktivity: bleskové výboje.

Multicela je nejběžnější konvektivní bouřka tvořena z několika cel.

Supercela je konvektivní bouře tvořena jedním vzestupným a dvěma sestupnými proudy. Silný vzestupný proud většinou rotuje kolem své osy, tzv. mezicyklony. Tato bouře často mívá delšího trvání – i několik hodin. Na čele postupující bouře se může tvořit shelf cloud, tedy oblačnost v nízkých hladinách. Většinou má tvar oblouku nebo límce a vzniká díky turbulenci vzduchu, tj. před shelf cloudem stoupá teplý vzduch do bouře, za ním padá studený vzduch už se srážkami dolů.

Čelo výtoku chladného vzduchu z konvektivní bouře se nazývá gust fronta. Krátkodobé zvýšení rychlosti větru při přechodu gust fronty přes místo pozorování bývá označováno též jako húlava.

Downburst jsou silné ničivé studené větry z bouře, které jsou vyvolané prudkým zesílením sestupného proudu při výboji konvektivní bouře o rozměrech větších než 4 km.

Související obsah

​Jak poznáme, že se blíží bouřka?

Často lze vysledovat postupný vývoj oblaků v ranních hodinách jsou na obloze beránky (cirrocumulus a altocumulus floccus), které mizí, a v nízkých hladinách se tvoří první kupovitá oblačnost (cumulus). Její vertikální rozsah je stále mohutnější, kolem poledne už mají kumuly tvar věží a nakonec se vytváří typický kovadlinový vrchol bouřkových oblaků cumulonimbus.

Jak je bouřka daleko?

Vzdálenost bouřky od místa, kde se právě nacházíme, můžeme odhadnout podle počtu sekund, které uplynou mezi bleskem a hřměním: tak se rozlišuje bouřka blízká do 10 sekund, vzdálená od 10 do 15 sekund a velmi vzdálená nad 15 sekund. Přitom přibližně tři sekundy odpovídají jednomu kilometru vzdálenosti. Místo, kam udeří blesk, je obvykle nejlepším vodičem nebo cestou nejmenšího odporu pro elektrický proud. Proto je velmi pravděpodobné, že bude zasažený znovu a znovu. Například Empire State Building v New Yorku je zasažena bleskem až 300x za rok.

Východními Čechami se zřejmě prohnalo slabé tornádo. Zachytili jej lovci bouřek:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz