Domácí

Bydlení v Česku zdražuje. Za nájem už ve Zlíně zaplatíte stejně jako v Praze

Drahé bydlení v Praze nebo v Brně dnes nikoho nepřekvapí. Ceny nájmů ale letí nahoru i v dalších českých městech. Například ve Zlíně už ceny nájemného atakují úroveň těch pražských.

Vypadalo to, že ceny nájmů za bydlení už výš jít nemůžou. Opak je ale pravdou. Ceny pronájmů nejen ve Zlíně za poslední měsíce opět stouply.

Vybavený byt 2+1 je teď k pronájmu až za 17 tisíc měsíčně. Podle realitních expertů je Zlín nyní prakticky na hraně cen Prahy a Brna. Jenže příjmy Pražanů jsou výrazně vyšší. Řada lidí už na bydlení v krajském městě nemá, takže raději volí bydlení v okolí krajského města a za prací dojíždějí.

Ještě před vypuknutím konfliktu na Ukrajině odborníci odhadovali růst nájemného v letošním a příštím roce o 20 procent. S přihlédnutím k dopadům války se ale nyní kloní k rychlejšímu růstu cen až o 30 procent.

Související obsah

Novým trendem pro rodiny s dětmi je pronájem rodinného domu. Ceny energií, které nájemník platí, jsou sice u rodinného domu vyšší než u bytů, konečná částka ale bývá podobná jako za pronájem bytu ve Zlíně. V některých případech lze takto sehnat dům na dlouhodobý pronájem i na několik let a to dává lidem jistotu.

Horší situace nastala také pro majitele bytů, kteří své nemovitosti pronajímají. Podle odborníků už se nyní nevyplatí koupit si byt na investici, jako tomu bylo doposud. Může trvat až 40 let, než se takováto investice vrátí.

Michal Borovský, kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz