Ekonomika

Nájem v Česku se může prudce zvýšit. Jak válka ovlivní ceny nemovitostí

Podle ekonomů může mít válka v Evropě vliv i na ceny nemovitostí. Investoři se pravděpodobně přesunou do bezpečnějších lokalit a ceny mohou klesnout. Zájem o nové domy a byty bude pravděpodobně krotit i horší finanční situace Čechů a drahé hypotéky. Naopak zvyšovat by se mohl nájem.

V posledních letech to vypadalo, že ceny českých nemovitostí musí letět nahoru za každé situace. Nezastavil je příchod největší světové pandemie od dob španělské chřipky.

Třípokojový byt v Brně během jediného roku zdražil o milion korun a ekonomové pro to měli jednoduché vysvětlení. "Lidé mají moc peněz a nevědí, co s nimi," tvrdí ekonom Lubor Lacina z Mendelovy univerzity.

Pak přišla nejvyšší inflace za posledních dvacet let. Ceny nemovitostí letěly nahoru stejně rychle, jako se zdražovaly stavební materiály. "Hodně stouply OSB desky. Dřív jsme kupovávali třeba za dvě stovky a teď stojí kolem tisícovky," uvedla majitelka domu Tereza Duchoňová.

Související obsah

Teď ekonomové odhadují, že doba nepřetržitého růstu cen domů a bytů je u konce. "To bude záležet, jak závažná ta válka na Ukrajině bude. Růst cen energií, elektřiny, plynu, tím méně budou mít lidé myšlenky vůbec na to, aby si nemovitosti kupovali. Čím delší válka bude, tím spíše dojde k odlivu zahraničních majitelů. Pokles té jejich poptávky může způsobit to, že by se zmírnil růst cen nemovitostí," domnívá se ekonom Lukáš Kovanda.

Odborníci se přou, který z protichůdných vlivů bude mít větší sílu – jestli zdražování stavebních materiálů, nebo zchudnutí obyvatelstva, které nebude mít na drahé hypotéky. "Sledujemé nižší toky peněz z hypotečního na realitní trh. To tempo růstu bude pomalejší a ceny nemovitostí už neporostou tak rychle," řekl ekonom Štěpán Křeček.

Ve výsledku ceny nemovitostí mohou stagnovat, ale při inflaci nad 10 procent jejich reálná cena poklesne. Někteří ekonomové teď doporučují raději vyčkávat. "Za dva roky budou ceny nemovitostí stejné nebo nižší a hypotéky zlevní, takže bych počkal," dodal Křeček.

Související obsah

"Vzhledem k nové situaci na Ukrajině a příbytku nových lidí v České republice se dá čekat celkem strmý, ale pravděpodobně jenom krátký růst cen pronájmů," prohlásil ekonom Petr Bartoň.

Při hospodářské krizi v roce 2008 klesly ceny nemovitostí zhruba o 15 procent.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz