Počasí

Východními Čechami se zřejmě prohnalo slabé tornádo. Zachytili jej lovci bouřek

Ve východních Čechách se v úterý objevilo zřejmě slabé tornádo. Vír zachytili lidé na mnoha videích, která kolují po sociálních sítích. Meteorologové nedokázali potvrdit, zda se skutečně jednalo o tornádo, anebo tzv. trombu. Lovci bouřek, z nichž někteří byli svědky jevu, ale tvrdí, že se vír dotkl země, a bylo to tudíž tornádo.

"Na přeháňce, která postupovala od Hradce Králové směrem na Pardubice, se dnes (v úterý, pozn. red.) vyskytlo slabé tornádo nesupercelarní povahy s odhadovanou intenzitou F0. Tato tornáda většinou nepůsobí větší škody a jejich kontakt se zemí je spíše symbolickým," napsali lovci bouřek z Czech Thunderstorm Research Association na facebooku, kde zveřejnili i video, které natočil jeden z jejích členů.

Meteorologové redakci TN.cz nedokázali potvrdit, zda se skutečně jednalo o tornádo. "Ze záběrů, které jsou k dispozici, nelze určit, zda se jednalo 'pouze' o výraznou trombu, nebo o tornádo," řekla meteoroložka Dagmar Honsová.

Související obsah

​"Pokud se chobot dotkl zemského povrchu, v tom případě by se jednalo o tornádo F0. Z meteorologického hlediska mohu konstatovat, že se vzduchový vír vyskytl na přeháňce bez bleskové aktivity," dodala.

Potvrdit to na základě videí nedokázala ani mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Monika Hrubalová. "Podle záběrů se nedá stav přesně určit," sdělila redakci TN.cz. Jak již bylo zmíněno, základní rozdíl mezi tornádem a trombou spočívá v tom, zda se dotkne země. O jaký jev se jednalo, tak dokážou nejlépe posoudit jeho přímí svědci, jak upozornila Hrubalová.

A podle lovců bouřek se skutečně o tornádo jednalo. "Máme prokázaný kontakt s povrchem," zdůraznili lovci bouřek. "U obce Borek se zrodila tromba, která se zřejmě podle videí dotkla zemského povrchu. Intenzitu těžko soudit. Tento typ tornád není jako to, které bylo na Moravě. Pokud jsou nějaké škody, tak jsou minimální," upřesnil ve vysílání TN LIVE předseda lovců bouřek Robin Duspara.

Fujitova stupnice, která slouží k rozdělení tornád podle jejich síly, má šest stupňů. F0 označuje nejslabší tornádo, které působí jen lehké škody, například za sebou zanechává polámané větve nebo vyrvané stromy, pokud mají mělké kořeny. Tornádo o síle F5 dokáže rozmetat i domy s pevnými základy a těžce poškodit železobetonové konstrukce.

Loni se jižní Moravou prohnalo tornádo, které mělo odhadovanou sílu F4. Jeho následky byly ničivé, o život přišlo šest lidí a poškozeno bylo zhruba 1 600 domů.

Řada lidí své domovy opravuje dodnes:

Podívejte se na vyjádření expertů:

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz