Zahraničí

Ruský voják se přiznal k zastřelení ukrajinského civilisty. Hrozí mu doživotí

Ruský voják se ve středu přiznal k zastřelení neozbrojeného civilisty během invaze na Ukrajinu. Za mřížemi má zůstat do konce života. Podle státního zástupce bude podobných případů více.

Jednadvacetiletý Vadim Šišimarin se u kyjevského soudu přiznal k tomu, že popravil neozbrojeného seniora. Ve vesnici Čupachivka na severovýchodě země během prvního týdne války střelil dvaašedesátiletého ukrajinského civilistu přímo do hlavy.

"Je obžalovaný z porušení válečných pravidel a zvyklostí, což vedlo ke smrti civilistů," uvedl jeho právník Viktor Ovsjanikov. Na konci února Šišimarin společně s dalšími čtyřmi ruskými vojáky ukradl auto, ve kterém chtěli prchnout, když na jejich kolonu zaútočili ukrajinští vojáci.

Při příjezdu do Čupachivky z okna auta vypálil několik ran na muže, který kolem projížděl na kole. Údajně aby o přítomnosti Rusů neinformoval ukrajinskou armádu. Muž na místě zemřel. Šišimarin tvrdí, že jednal na základě rozkazu.

Související obsah

"Střílel jsem jenom proto, aby mě už nechali na pokoji. Nechtěl jsem ho zabít. Je to neakceptovatelné a zasloužím si nejvyšší trest," prohlásil Šišimarin u soudu. Podle prokurátora ale rozkaz plnit nemusel. "Instrukce mu dal člověk, který nebyl jeho přímým velitelem. Nebyl to tedy člověk, jehož příkazy musel následovat," tvrdí prokurátor Yaroslav Ušapivskyj.

Pokud soud ruského vojáka shledá vinným, hrozí mu až doživotní vězení. "Chci, aby byl odsouzen na doživotí. Ale nevadilo by mi, kdyby ho vyměnili za ukrajinské zajatce," svěřila se vdova.

Proces, který sleduje téměř celý svět, má pro Ukrajinu podle mnohých obrovský symbolický význam. Rozhodně ale není poslední. Před soudem stanuli další dva ruští vojáci, kteří jsou podezřelí z ostřelování škol a obytných budov u Charkova.

I oni se ke všemu přiznali. Podle ukrajinských úřadů spáchali ruští ozbrojenci na území Ukrajiny už více než 10 000 válečných zločinů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz