Zahraničí

Opičí neštovice už se nešíří jen v Británii. Objevily se v dalších evropských zemích

Opičí neštovice už se nešíří jen v Británii. Objevily se v dalších evropských zemích
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Vzácné opičí neštovice se, jak se zdá, začaly šířit Evropou. Poté, co první případy tohoto virového onemocnění ohlásila Velká Británie, bylo několik případů zaznamenáno i v Portugalsku. Podezření na výskyt nemoci mají také zdravotní úřady ve Španělsku. Česku se virus zatím vyhýbá.

Jako první stát v Evropě zachytilo opičí neštovice Spojené království. Tamní Úřad pro zdravotní bezpečnost tuto informaci zveřejnil 7. května, mělo se jednat o člověka s cestovní anamnézou. Před cestou do Velké Británie se měl pacient nakazit v Nigérii. Začátkem tohoto týdne Británie oznámila další čtyři případy, celkem jich tedy země eviduje už sedm.

Výskyt onemocnění nově hlásí také Portugalsko. Tamní úřady mají podezření ve 20 případech, přičemž pět se jich již potvrdilo, píše portugalský deník Correio da Manhã. Většinou se jedná o mladé muže. Nemocnice São João v Portu zdůrazňuje, že jednou z možných příčin onemocnění je přenos pohlavním stykem.

Související obsah

​"V případě podezřelých příznaků by se měl člověk zdržet přímého fyzického kontaktu," varuje portugalské Generální zdravotní ředitelství. Odborníci vedou debaty o tom, že právě sex by mohl přenos usnadnit, zatím se ale jedná pouze o domněnku.

Podezření ve Španělsku

Podezření na výskyt opičích neštovic má také Španělsko. Prověřuje se tam osm případů, všechny v hlavním městě Madridu. I tam vše naznačuje tomu, že k přenosu došlo při sexu. Generální ředitelství úřadu pro veřejné zdraví uvedlo, že všech osm případů tvoří muži, kteří provozují homosexuální styk, píše deník El Correo. Jejich zdravotní stav je podle ředitelství dobrý.

Epidemiolog z britské Agentury pro zdravotní bezpečnost Mateo Prochazka na twitteru uvedl, že čtyři ze sedmi nakažených ve Velké Británii jsou gayové či bisexuálové. "Jde o nový způsob přenosu, který bude mít důsledky na reakci a kontrolu ohnisek," napsal Prochazka.

Pandemie nehrozí

Onemocnění je sice infekční, přenos ale není příliš snadný. "Může k němu dojít z člověka na člověka přímým kontaktem s lézemi nebo respiračními sekrety. Čím bližší a delší kontakt, tím je přenos pravděpodobnější," vysvětlil Prochazka. To potvrzuje i Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí.

"Pravděpodobnost dalšího šíření viru je velmi nízká z důvodu jeho střední úrovně transmisibility (přenosnosti). Nicméně, infekci mezi blízkými kontakty postižené osoby nelze vyloučit," hodnotí situaci. Potenciál pro další pandemii tak opičí neštovice nemají.

Související obsah

​V Česku žádné podezření není

V Česku žádný případ zachycen nebyl, Státní zdravotní úřad (SZÚ) podle jeho mluvčí Štěpánky Čechové nemá zatím ani podezření. "Kdyby tu něco takového bylo, dávno by mě kolegové informovali," řekla Čechová.

Opičí neštovice jsou vzácným typem neštovic, který se projevuje horečkou, bolestmi svalů, zduřením lymfatických uzlin a vyrážkou, pro kterou jsou typické puchýřky s hnisem. V současnosti neexistuje léčba, onemocnění podle Prochazky většinou samo odezní a většina lidí se za pár týdnů uzdraví. Někteří jedinci ale mohou mít závažný průběh, především se to týká dětí.

Obvykle se toto onemocnění vyskytuje ve střední a západní Africe. Není to ale poprvé, kdy se ve Spojeném království opičí neštovice objevily. Hlášeny byly například v roce 2018 a 2019, oba případy byly dovezeny z Nigérie.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz