Zajímavosti

Mise sondy InSight se blíží ke konci. Kvůli podnebí na Marsu jí dochází energie

Robotické vozítko InSight americké společnosti NASA má za sebou úspěšný pobyt na Marsu plný řady objevů. Ale jeho čtyři roky dlouhá mise se teď chýlí ke konci. Kvůli nánosu prachu na solárních panelech mu totiž dochází energie.

Zajímalo vás někdy, jak vypadá zemětřesení na Marsu, tedy přesněji marsotřesení? Vozítko InSight ho dokázalo změřit a to více než 1300krát. Data, která díky němu NASA získává, může později použít při výzkumu dalších planet. "Animace ukazuje poslední velké zemětřesení na Marsu, které jsme zaznamenali asi před dvěma týdny. Šlo o největší událost z celé mise," nešetřil nadšením hlavní výzkumník Bruce Banerdt.

A nekončí to pouze u marsotřesení. Pomocí robotického ramene se InSightu podařilo dostat i pod povrch rudé planety a změřit šířku jednotlivých vrstev. "V podstatě se nám vůbec poprvé v historii podařilo zmapovat vnitřek Marsu. Podařilo se nám změřit velikost jádra," pochvaluje si Banerdt.

Související obsah

​Podnebí Marsu si ale vybralo svou daň. Jemný prach pokryl solární panely, kterými si vozítko vytváří energii. Vědce jako první napadlo, že by se InSight mohl sám očistit. Použil pro to robotické rameno, kterým na sebe vysypal hrubý písek. Na chvíli to fungovalo, jemný prach se ale hromadil dál.

"Vzhledem k tomu, že hladina mé energie klesá kvůli prachu na solárních panelech, můj tým uvedl do pohybu plán mého odchodu do důchodu," napsala NASA za robotické vozítko rozloučení. Přesto byla mise InSight na Marsu více než úspěšná. Sonda byla na Marsu od listopadu 2018. NASA počítá, že energie jí vydrží zhruba do konce léta.

Na Marsu stále zůstává vozítko Perseverance, které v úterý přešlo do další fáze výzkumu. Přejelo do ústí řeky v kráteru Jezero. Tam bude zkoumat horniny, které by mohly nést důkaz o minulém životě na Marsu.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz