Domácí

Inspekce objevila nebezpečné potraviny. Obsahovaly zakázaný jed

Inspekce objevila nebezpečné potraviny. Obsahovaly zakázaný jed
Chilli obsahující nebezpečné pesticidy Zdroj: SZPI

Státní zemědělská a potravinářská inspekce ve středu odhalila přes 600 kilogramů závadných potravin, které přišly z Kambodže. Byly totiž plné pesticidů, včetně nebezpečného a zakázaného carbofuranu, který se používá k ilegálnímu trávení zvířat.

Inspektoři ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce nařídili stáhnout z trhu přes 600 kilogramů nebezpečných potravin z Kambodže, ve kterých byla řada pesticidů. Produkty do České republiky dovezly firmy MN Food a PTTAN.

Nejnebezpečnějším z pesticidů, který se v potravinách nacházel, je zakázaný carbofuran. Ten se podle mluvčího SZPI Pavla Kopřivy používal k ilegálnímu trávení škodné zvěře. "Má řadu negativních účinků, a proto bylo používání této látky v EU zakázáno," dodal.

Související obsah

​Mezi zakázanými potravinami je několik druhů chilli, bazalka, petrželová nať a rambutan. Ten například obsahoval trojnásobné množství buprofezinu, než je povoleno.

Konkrétně jde o následující potraviny a šarže: RED CHILLI, označení šarže: Lot No. C030, RED CHILLI, označení šarže: Lot No. 15WE, Krapao (Holy Basil), označení šarže: Lot No. 15WED, Red Chilli, označení šarže: Lot No: 13WE, Parsley (Koriandr nať), označení šarže: Lot No: 13WE, Rambutan, označení šarže: Lot No: 13WE.

Kontrolovaným firmám bude uložena pokuta a SZPI s nimi zahájí správní řízení.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz