Ekonomika

V Česku rostou ceny nejrychleji za téměř 30 let. Inflace překonala 14 procent

Inflace v Česku dál láme rekordy, v dubnu vzrostla na 14,2 %. Ceny aktuálně rostou nejrychleji za posledních téměř 30 let, nejvíce zdražují především potraviny, pohonné hmoty a bydlení. Podle ekonomů je růst inflace tak razantní, že poškodí nejen nejchudší obyvatele, ale i střední třídu.

Dubnová inflace podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostla na 14,2 %. To je o celý procentní bod nad očekávání trhu, upozorňuje hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. Zaznamenáváme nejrychlejší meziroční růst za poslední tři desetiletí.

"Spotřebitelské ceny v dubnu vzrostly nejvíce za poslední tři desetiletí, kdy v prosinci 1993 meziroční růst cen dosáhl hodnoty 18,2 %. Výši dubnového meziročního indexu nejvíce ovlivnily ceny bydlení, pohonných hmot a potravin," uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

Související obsah

​Co se týče bydlení, rostou především ceny elektřiny, zemního plynu, ale i tepla a teplé vody. Z potravin zrychlilo zdražování mouky, mléka a cukru, ale také vajíček či masa. "Je téměř jisté, že v listopadu budou znovu valorizovány důchody," vyjádřila se k inflaci ekonomka a předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy inflace nabrala takové tempo, že se citelně podepíše na životní úrovni nejen chudších vrstev obyvatelstva, ale i střední třídy. "Inflace se projeví například i v cenách jízdného na vlak. České dráhy jej letos masivně zdraží. Kvůli rapidní inflaci bude muset podnik změnit zažitý způsob úpravy cen jízdného," tvrdí Kovanda.

Odhaduje, že jízdné na vlak zdraží o 20 %. Pro důchodce či studenty by to znamenalo za necelý rok nárůst o 140 % – vzhledem k tomu, že jim byla letos v dubnu snížena sleva. "Pokud je řádná cena vlakové jízdenky 100 korun, platili za ni ještě v březnu jen 25 korun. Nyní už však platí 50 Kč. A od prosince tedy až 60 korun," vysvětlil ekonom.

Podívejte se, jak se vyvíjela inflace v čase, a jak odpovídá na prudkou inflaci Česká národní banka:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz