Vědci a ochránci přírody chystají na víkend akci BioBlitz, která má pomoci zjistit, jak moc jsou v Česku rozšířené skupiny nepůvodních druhů. Zapojit se může i široká veřejnost. Stačí si stáhnout speciální mobilní aplikaci a zaznamenat výskyt daného živočicha či rostlinu, pokud na ně o víkendu narazíte.
Cílem projektu, který organizuje Výzkumný ústav rostlinné výroby a Botanický ústav Akademie věd ČR, je shromáždit co nejvíce informací o rozšíření nepůvodních druhů. Na akci se bude podílet také Agentura ochrany přírody a krajiny a Národní muzeum.
"Biologické invaze jsou jednou z nejdůležitějších součástí současných globálních změn a vážnou hrozbou pro zachování biodiverzity a fungování ekosystémů, včetně socio-ekonomických problémů, které s sebou nesou. Rychlá detekce potenciálně invazních druhů v regionu má velký význam, aby se zabránilo velkým zamořením a snížily se potenciální dopady," vysvětlili vědci.
Související obsah
Vědcům můžete pomoci mapovat nepůvodní druhy od 20. do 22. května. Je to jednoduché – stačí si stáhnout aplikaci iNaturalist (pro iOS i pro Android), případně si založit účet na webové stránce iNaturalist.org.
V tomto projektu chtějí vědci zaznamenat výskyt dvacítky rostlin a živočichů. Patří mezi ně například mýval severní, nutrie říční, želva nádherná, slunéčko východní nebo starček úzkolistý. Podrobný popis a fotografie druhů najdete pod tímto odkazem. V případě, že některou z těchto rostlin či zvířete spatříte, stačí je zaznamenat do aplikace iNaturalist. Podrobnosti o projektu najdete zde.
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz