Naše Česko

Máte už plán na víkend? Pomozte českým vědcům mapovat invazní druhy

Máte už plán na víkend? Pomozte českým vědcům mapovat invazní druhy
Mýval severní patří mezi nepůvodní druhy Zdroj: Profimedia

Vědci a ochránci přírody chystají na víkend akci BioBlitz, která má pomoci zjistit, jak moc jsou v Česku rozšířené skupiny nepůvodních druhů. Zapojit se může i široká veřejnost. Stačí si stáhnout speciální mobilní aplikaci a zaznamenat výskyt daného živočicha či rostlinu, pokud na ně o víkendu narazíte.

Cílem projektu, který organizuje Výzkumný ústav rostlinné výroby a Botanický ústav Akademie věd ČR, je shromáždit co nejvíce informací o rozšíření nepůvodních druhů. Na akci se bude podílet také Agentura ochrany přírody a krajiny a Národní muzeum.

"Biologické invaze jsou jednou z nejdůležitějších součástí současných globálních změn a vážnou hrozbou pro zachování biodiverzity a fungování ekosystémů, včetně socio-ekonomických problémů, které s sebou nesou. Rychlá detekce potenciálně invazních druhů v regionu má velký význam, aby se zabránilo velkým zamořením a snížily se potenciální dopady," vysvětlili vědci.

Související obsah

​Vědcům můžete pomoci mapovat nepůvodní druhy od 20. do 22. května. Je to jednoduché – stačí si stáhnout aplikaci iNaturalist (pro iOS i pro Android), případně si založit účet na webové stránce iNaturalist.org.

V tomto projektu chtějí vědci zaznamenat výskyt dvacítky rostlin a živočichů. Patří mezi ně například mýval severní, nutrie říční, želva nádherná, slunéčko východní nebo starček úzkolistý. Podrobný popis a fotografie druhů najdete pod tímto odkazem. V případě, že některou z těchto rostlin či zvířete spatříte, stačí je zaznamenat do aplikace iNaturalist. Podrobnosti o projektu najdete zde.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz