Zajímavosti

Sonda Voyager 1 posílá z vesmíru nesmysly. Vědci zjišťují důvody

Sonda Voyager 1 posílá z vesmíru nesmysly. Vědci zjišťují důvody
Voyager 1 Zdroj: NASA

NASA řeší problém se sondou Voyager 1. Údaje, které posílá zpátky na Zemi, jsou totiž podle vědců nesmyslné. Pokud se jim potíže nepodaří vyřešit, je možné, že brzy přestane fungovat, jak má.

Sonda Voyager 1, která je stará už 45 let, letí asi 23 miliard kilometrů od Země. Ačkoli se nachází mimo naši sluneční soustavu, dokáže přijímat a vykonávat rozkazy, které jí posílají a shromažďuje a vrací vědecká data. Ta jsou ale teď podle vědců náhodná, sdělila v tiskové zprávě NASA.

Anténa přitom stále míří k Zemi a signál je pořád stejně silný. Sonda se navíc nepřepnula do automatického bezpečného režimu. Ten se má v podobných situacích zapnout, aby prováděla jen operace nutné k přežití a vědci měli čas problém vyřešit. 

"Dokud nebude povaha problému lépe pochopena, tým nemůže předvídat, zda to může ovlivnit, jak dlouho bude kosmická sonda sbírat a přenášet vědecká data," uvedla NASA. Inženýři signál tedy budou pečlivě sledovat. Netuší totiž zatím, jestli je problém v systému řízení a regulace polohy (AACS), který orientaci sondy řídí.

Související obsah

"V této fázi mise Voyager se podobná záhada dá očekávat," vysvětlila vedoucí projektů Voyager 1 a 2 Suzanne Doddová. "Obě kosmické lodi jsou téměř 45 let staré, což je daleko více, než při plánování mise očekávali. Jsou zároveň v mezihvězdném prostoru – v prostředí s vysokou radiací, do kterého dosud žádná kosmická loď neletěla. Tým inženýrů tedy čekají velké výzvy. Myslím ale, že pokud existuje způsob, jak vyřešit tento problém s AACS, náš tým ho najde," dodala.

Řešení problému komplikuje i vzdálenost. Světlo se k Zemi od sondy dostane za 20 hodin a 33 minut. Odeslat zprávu a dostat odpověď tedy trvá asi dva dny. Ačkoli jsou na to vědci zvyklí, řešení problémů to ztěžuje.

Související obsah

Pokud tým inženýrů nenajde zdroj anomálie, pokusí se mu přizpůsobit. Jestli experti problém identifikují, zkusí ho vyřešit změnou softwaru nebo můžou přesměrovat výpočty na jiný hardwarový systém sondy.

Na záložní hardware už se musela NASA u Voyageru 1 jednou spolehnout, když v roce 2017 zjistila, že se opotřebovaly hlavní trysky, aktivovala záložní sadu, kterou předtím sonda využívala k průletu kolem planet. Ty i přesto, že je 37 let sonda nepoužila, fungují dobře, upozornila CNN.

Dva Voyagery vyletěly do vesmíru v roce 1977. Nyní jsou jedinými sondami, které sbírají data v mezihvězdném prostoru. 

V prosinci minulého roku do vesmíru ​odstartoval největší vesmírný dalekohled:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz