Domácí

Školy marně shánějí školníky a uklízečky. Stát nemá na jejich platy

Školské odbory požadují zvýšení platů nepedagogických pracovníků alespoň o deset procent. Na rozdíl od učitelů se třeba kuchařkám nebo uklízečkám letos platy nezvedly. Odborářům se nelíbí, že už tak nízké platy znehodnocuje inflace.

Uklízečky, školníci, pomocné kuchařky, hospodářky, IT technici nebo sekretářky. To vše jsou zaměstnanci, bez kterých by škola jen těžko fungovala. Jenže sehnat například uklízečku prý není nic jednoduchého. Zkušenosti s tím má i ředitel základní školy ve Velvarech.

"Dostali jsme se do slepé uličky v momentě, kdy jsme se začali bavit o mzdě. Pokud jsme řešili složitost práce, záležitosti kolem délky pracovní doby, odpovědnost, tak vše by bývalo vyhovovalo," říká ředitel ZŠ Velvary Petr Došek.

Paní Pavla uklízí na základní škole v Praze už sedmým rokem. Zvýšení platu by ocenila, 70 procent toho současného dá na nájem a platby za energie. "Teď jsem musela vzít ještě úvazek navíc, protože nám peníze prostě nestačí. Jsem samoživitelka, a jelikož mám malou holčičku, tak už toho mít víc nemůžu. Takže šetříme, kde můžeme," říká uklízečka Pavla Schulzová.

Související obsah

Průměrný plat nepedagogických pracovníků ve školství loni činil 26 261 korun hrubého. To je zhruba o 11,5 tisíce korun méně, než je průměrná mzda.

Na průměrný plat ve školství ale nedosáhnou právě uklízečky nebo pomocné kuchařky. A jednoduché prý není ani najít kvalitního školníka. "Tam ta záležitost je ještě více demotivující, protože na tento post potřebujete muže, živitele rodiny. Potřebujete člověka, který bude mít nějaké vzdělání. Vyhláška 50, co se týče elektra," komentuje situaci Došek.

"Chceme, aby tak, jak bylo slíbeno, že se o tom bude jednat, se jim platy zvedly zhruba o 10 procent od 1. července," říká předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík.

Ve státním rozpočtu prý ale peníze na navýšení platů nepedagogických pracovníků nejsou. "Vzhledem k ekonomické situaci a válce na Ukrajině dojde k novelizaci státního rozpočtu a během toho procesu budeme o platech nepedagogických pracovníků opět jednat," uvedla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Navýšení platů nepedagogických pracovníků o požadovaných 10 procent by státní kasu podle odborů vyšlo na zhruba 850 milionů korun.

niká, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz