Domácí

Zeman diskutoval s ministrem školství Gazdíkem. "Vyčinil" mu jednu věc

Prezident Miloš Zeman ve středu přijal na Pražském hradě ministra školství, mládeže a tělovýchovy Petra Gazdíka (STAN). Šéf resortu školství chtěl hlavu státu informovat o změnách ve školství, na většině věcí se podle jeho slov shodli. Pouze v otázce druhého povinného cizího jazyka na školách ne, řekl Gazdík na brífinku po setkání.

Ministr školství Petr Gazdík se se Zemanem sešel, aby mu řekl o novinkách v jeho resortu. "Považoval jsem za slušné informovat hlavu státu o svých záměrech a o změnách, které ministerstvo školství připravuje. Myslím, že o těchto elementárních věcech by hlava státu měla vědět," uvedl Gazdík důvod středeční schůzky.

Probrali spolu nutnou redukci obsahu vzdělávání, změny maturitních zkoušek i systému přijímacích zkoušek. "V budoucnu nelze čekat nic jiného než celoživotní vzdělávání. Děti, které dnes nastoupily na základní školy, připravujeme na povolání, která doposud nevíme, jaká budou," vysvětlil Gazdík s tím, že právě ona neznámá povolání by měla být motivací k permanentnímu vzdělávání. 

Související obsah

Druhý cizí jazyk

​Ministr školství se s prezidentem domluvil na tom, že 17. června proběhne jmenování dalších profesorů a profesorek, ovšem konkrétní seznam jmen novinářům sdělit nechtěl. Jeho rozhovor se Zemanem byl dle jeho slov vstřícný a velmi věcný, kromě jedné věci se shodli na všem.

"Pan prezident mi řekl, že mi musí za jednu věc 'vyčinit'. Měl na mysli zrušení druhého povinně volitelného cizího jazyka. Vysvětlil jsem mu celý ten obraz, ne jen tu zjednodušenou konstrukci, že chceme rušit druhý jazyk. Naším cílem je zvýšit kvalitu výuky druhého cizího jazyka," sdělil Gazdík. 

Související obsah

Podle Gazdíka je Zeman v dobré kondici. "Z mého subjektivního pohledu je na tom prezident velmi dobře. O školství jsme diskutovali do hloubky, byl dobře připraven a působil na mě velmi svěže," prozradil ministr. 

Během diskuze se kvůli nedostatku času nedostali k některým tématům, například k zařazování uprchlických dětí do českých škol. "Pan prezident mě pozval na svůj expertní panel, tam patrně budeme tuto problematiku řešit," dodal Gazdík.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz