Domácí

Loučení s Medou Mládkovou. Pospíšil se neubránil slzám, Holubová děkovala

Poslední rozloučení s Medou Mládkovou, která zemřela na začátku května, proběhlo v pražském kostele Panny Marie Vítězné. Zúčastnili se ho i známé politické, umělecké i herecké osobnosti.

Několik desítek příbuzných a známých se přišlo ve čtvrtek naposledy rozloučit s českou sběratelkou umění a mecenáškou Medou Mládkovou. Na církevním obřadu v pražském kostele Panny Marie Vítězné v Karmelitské ulici nechyběly i některé známé osobnosti. Mezi nimi byli například herci Jan Cina a Eva Holubová nebo politici Jiří Pospíšil a Markéta Adamová Pekarová (oba z TOP 09).

Tradiční mši vedl římskokatolický kněz Ladislav Heryán, který přenechal první a druhé čtení na Janu Cinovi a Jiřím Pospíšilovi. Sám pak o sběratelce promluvil. "Slova paní Medy, že život je krásný, zde nabývají dalšího významu. Je to zázrak, který nekončí," pronesl kněz.

"Milá paní Medo, děkujeme. Já jsem se sem nepřišla loučit, já jsem sem přišla dát dík. Slibuji vám, že se budu snažit, abych pokračovala v tom, co jste tady zanechala," pronesla herečka Eva Holubová, která je patronkou Musea Kampa a Werichovy vily.

Související obsah

Meda Mládková, za svobodna Sokolová, se narodila a vyrůstala v rodině sládka zámeckého pivovaru v Zákupech u České Lípy. Po skončení druhé světové války se rozhodla studovat v Ženevě, kde také zůstala po komunistickém převratu v roce 1948. V období komunismu pak pomáhala českým umělcům druhé poloviny 20. století.

Za svůj život nashromáždila sbírku, která čítá 220 obrazů a kreseb Františka Kupky, sochy Otto Gutfreunda a přes 1 000 děl českých a slovenských výtvarníků z let 1965 až 1985.

Fotky z posledního rozloučení:

Rozhovory s pozůstalými:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz