Domácí

V ČR přibývá pacientů s roztroušenou sklerózou. Těm má pomoci účinný lék

Lidé s roztroušenou sklerózou se rychleji dostanou k vysoce účinné léčbě. Pojišťovny začaly proplácet léky, které mohli lékaři pacientům předepisovat až v pozdějších fázích nemoci. Včasné nasazení přitom výrazně brzdí postup této nemoci. V Česku je každoročně diagnostikována u zhruba tisícovky lidí.

Život naruby obrátila Alešovi před pěti lety roztroušená skleróza. "Prvně to byla únava. To jsem si říkal, to se vyspíš, to bude dobrý. Pak, když jsem začal zakopávat pravou nohou, tak jsem si říkal, že není něco v pořádku," popsal pacient Aleš.

Vytížený manažer zamířil rovnou k neurologovi, diagnózu si ale vyslechl skoro až po roce. "V podstatě první reakce byla radost, protože do té doby jsem byl unaveným simulantem a poté jsem byl člověkem, který má roztroušenou sklerózu," pokračoval Aleš.

Související obsah

"Roztroušená skleróza je porucha imunitního systému. Může udělat ložisko zánětu v jakékoli části nervového systému, mohou to být poruchy zraku, citlivosti, hybnosti, koordinace, ale může to být i výrazná únava," vysvětlila neuroložka Eva Kubala Havrdová.

Spouštěčem je podle odborníků hlavně stres. "Postihuje to většinou lidi ve věku dvacet až čtyřicet let, ale máme i nemocné děti," uvedla Havrdová.

Těm teď postup nemoci ihned po diagnóze pomůže zpomalit nejúčinnější dostupná léčba. "Vy můžete zachraňovat jenom to, co v tom mozku ještě nebylo poškozeno. V okamžiku, kdy je ta léčba pacientovi nasazena včasně, tak se daří pacienta udržet déle fit," řekl manažer registru pacientů s roztroušenou sklerózou ReMuS Jiří Drahota.

Související obsah

Nutnost léku se stále zvyšuje. "Pacientů neustále přibývá, rychleji než personálu v RS center," upozornil neurolog z brněnské Fakultní nemocnice u sv. Anny Michal Dufek.

Těch je v Česku 15 a musí se starat o více než 20 tisíc pacientů. Důležitou součástí léčby roztroušené sklerózy je i fyzioterapie. Vlastním rehabilitačním oddělením ale disponují pouze dvě centra z patnácti, chybí prý finance.

luk, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz