Zajímavosti

Čtyři nejčastější příčiny krve v moči. Kdy okamžitě navštívit lékaře?

Čtyři nejčastější příčiny krve v moči. Kdy okamžitě navštívit lékaře?
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

S krví v moči se za život setká mnoho lidí. A ačkoliv ne vždy to značí vážné onemocnění, podle urologů by lidé neměli čekat, až tento stav sám odezní. Pokud je krev viditelná pouhým okem, je potřeba navštívit lékaře. Druhou nejčastější příčinou je totiž rakovina močového měchýře.

Řada lidí krev v moči ignoruje nebo čeká, že sama zmizí. To je ale podle lékařů chyba. Pokud je krev viditelná pouhým okem, měli by neprodleně navštívit urologa. Může se totiž jednat o projev rakoviny, přičemž pozdní diagnóza může mít fatální následky.

Nejčastější příčinou krve v moči, která je viditelná pouhým okem, je zánět močového měchýře (25 %), kterým trpí hlavně ženy. Druhým nejčastějším důvodem bývá právě karcinom močového měchýře (17 %). Tento typ nádoru bývá velmi agresivní a krev v moči je jedním z prvních příznaků.

Související obsah

​"Až 85 % pacientů s nádory močového měchýře má jako první příznak krev v moči, tzv. hematurii. Ta nebolí, a proto ji řada lidí zprvu ignoruje a doufá, že zmizí sama," vysvětluje urolog z Fakultní nemocnice Motol Antonín Brisuda.

Třetí nejčastější příčinou viditelné krve v moči je zvětšená prostata (asi 12 %) a čtvrtou močové kameny (asi 10 %). "Dalšími, méně častými důvody jsou karcinom prostaty, ledvin, ale i mechanické poranění močových cest atp. Důležité však je, abychom viděli pacienta včas a mohli příčinu krvácení určit a poté správně léčit," apeluje na pacienty Brisuda.

Kouření je zásadním rizikem

Podle urologů by lidé neměli spoléhat na to, že když krev sama od sebe zmizí, tak se problém vyřešil. Onemocnění totiž může dál pokračovat a rozvíjet se. Například právě rakovina močového měchýře postupuje velmi rychle a má nejvyšší smrtnost. Ročně jí onemocní v Česku přes dva tisíce lidí a necelá tisícovka na ni zemře.

Související obsah

​Jedním z rizikových faktorů je kouření. "Prevence karcinomu močového měchýře prakticky neexistuje, ale pomůže, když přestanete kouřit. Pro ilustraci – pokud člověk přestane s kouřením, snižuje se u něj už po roce riziko vzniku tohoto nádoru o 30 %, po dalších pěti letech dokonce o 60 %," zdůrazňuje Brisuda.

U kuřáků je čtyřikrát vyšší riziko tohoto nádoru než u nekuřáků. "Čím více cigaret člověk spotřeboval, tím je riziko vzniku nádoru vyšší. A i když s kouřením přestane, neznamená to, že se této nemoci zcela vyhne. Bohužel se počítá vše, co už vykouřil v minulosti," varuje urolog z FN Motol a děkan 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Marek Babjuk.

Lékaři také upozorňují, že tento typ rakoviny má vysokou návratnost. Ve 40 až 70 % případů se pacientům, kteří nemoc prodělali, opět vrátí. I po úspěšné léčbě je tak nutné chodit na pravidelné kontroly.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz