Zahraničí

Válka se potáhne, USA hodlají na Ukrajinu dostat protilodní rakety

Válka na Ukrajině bude trvat dlouho, uvedl ve čtvrtek vysoký představitel Pentagonu. Američané plánují dostat na Ukrajinu vyspělé protilodní rakety, které by obráncům umožnily prorazit ruskou námořní blokádu v Černém moři. A salvové raketomety.

Konflikt na Ukrajině se zřejmě protáhne, jak ukazuje současný stav na bojišti. Americký Senát odklepl rekordní pomoc ve výši 40 miliard dolarů (přes 930 miliard korun), prezident Biden mimo to aktuálně schválil zbraně za 100 milionů dolarů (téměř 2,5 miliardy Kč).

Bílý dům pak v tichosti pracuje na poskytnutí těžkých zbraní, které by mohly naklonit jazýček na vahách ve prospěch Ukrajiny. Jde zejména o vyspělé protilodní rakety s doletem až 300 kilometrů schopné zlikvidovat ruskou černomořskou flotilu a prolomit tak námořní blokádu, informovala agentura Reuters.

Vlajková loď ruské černomořské flotily křižník Moskva, kterou se Ukrajincům podařilo potopit Zdroj: Profimedia

​Rakety by obránci mohli dostat přímo z USA nebo prostřednictvím spojenců, kteří jsou jimi vyzbrojeni. Ukrajinci se přáním získat takové zbraně netají, Západ by je dodal, ale má to jistá úskalí. Znamenalo by to další eskalaci konfliktu, země, jejíž raketa by ruskou loď zasáhla, by mohla čelit odvetě Moskvy. Panují rovněž obavy, aby se pokročilá a drahá zbraň nedostala do rukou nepřítele. Spojené státy však na dodávce podle pěti zdrojů Reuters aktivně pracují a v této chvíli jde o to, kdo protilodní rakety Ukrajině dodá jako první, další spojenci se poté připojí.

Má to však i svá technická úskalí. Moderní rakety vyžadují delší výcvik obsluhy a údržbu. Americké rakety Harpoon jsou navíc odpalovány především z lodí, ponorek a letadel, Ukrajinci potřebují střílet ze země. To by se dalo zařídit přemístěním odpalovacího zařízení z lodí. Méně náročné je to s raketami NSM, u nich mají mobilní odpalovací zařízení evropští spojenci v NATO a Norsko, jehož parlament vyjádřil v tomto směru ochotu.

Související obsah

​V Černém moři operuje podle britského ministerstva obrany zhruba 20 plavidel ruského námořnictva včetně ponorek. Ukrajině by stačilo 12 až 24 protilodních raket s dostřelem přes 100 kilometrů, aby donutila Putina zrušit blokádu, protože v Černém moři se lodě nemají kam schovat, řekl Reuters námořní expert Bryan Clark.

Dalším na americkém seznamu těžkých zbraní pro Ukrajinu je samohybný obrněný salvový raketomet (MLRS) s dostřelem přesahujícím 70 kilometrů, tedy trojnásobným oproti mnoha aktuálně dodávaným houfnicím. Po čtvrtečním schválení 40 miliardové pomoci, kterou ještě musí podepsat prezident Biden, by dodávkám raketometů na Ukrajinu nemělo stát nic v cestě.

Ukrajina přehodnotila plány. Osvobodit chce celou zemi, včetně Krymu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz