Krimi

Muž falšoval dvoutisícové bankovky. Takto poznáte, že máte nepravou

Pražským kriminalistům se podařilo objasnit rozsáhlý případ padělání peněz. Sedmatřicetiletý muž měl v Holešovicích padělatelskou dílnu na dvoutisícové bankovky, ale často ji stěhoval. V době odhalení tam kriminalisté našli 700 falešných dvoutisícovek. Teď mu a dalším dvěma mužům hrozí 10 let vězení.

Kriminalisté z hlavního města si na podzim roku 2020 všimli, že se v oběhu objevuje větší počet padělaných dvoutisícovek. Jejich záchyty byly čím dál častější, především u plateb za alternativní taxislužby, dovoz jídla, ale i u placení pokut revizorům. Ti se padělky postupně naučili rozpoznávat.

Falešné peníze se objevovaly i na drogové scéně, kde se jimi nechalo napálit několik dealerů. "Pak se začaly objevovat i u narkomanů, kteří je dostávali 'zadarmo' v momentě, kdy nakupovali drogy. Jejich úkolem pak bylo tyto bankovky udávat do oběhu a při dalším nákupu drog odevzdat jednu třetinu jejich hodnoty zpátky. To již ale v originálních bankovkách," informoval policejní mluvčí Jan Daněk.

Související obsah

​Po několikaměsíčním pátrání se padělatelskou dílnu podařilo dohledat v kanceláři v Holešovicích. "Sedmatřicetiletý muž byl velmi opatrný, často dílnu stěhoval, a navíc při udávání peněz do oběhu spolupracoval s prostředníkem, aby k němu vedlo co nejméně stop," pokračoval Daněk.

Kriminalisté muže zadrželi na konci března na parkovišti v Praze 5. Poté se vydali na prohlídku jeho kanceláře. Tam zajistili tiskárny, 700 padělaných bankovek, mobilní telefony a chemické látky, které padělatel používal na úpravu papíru na bankovky. Podle kriminalistů se postupně ve vyrábění falešných bankovek zlepšoval.

Související obsah

​Kvůli trestnému činu padělání a pozměnění peněz skončili tři muži ve vazbě. Všem hrozí deset let vězení. "Obvinění se k trestné činnosti doznali a s kriminalisty spolupracují," doplnil Daněk. Česká národní banka za uvedené období, kdy k trestnému činu docházelo, eviduje 1 432 padělaných bankovek.

Jak poznat falešnou bankovku

Česká národní banka na svém webu zveřejnila podrobný návod, jak poznat, že máte v peněžence falešnou dvoutisícovou bankovku vzor 2007. "Bankovky 2 000 Kč vzoru 1996 a 1999 mají odlišné provedení vodoznaku, okénkového proužku, soutiskové značky a iridiscentního pruhu," informuje ČNB.

Vodoznak

Vodoznak je zřetelně viditelný, když se na dvoutisícovou bankovku podíváte proti světlu. Používá se takzvaný lokální stupňovitý vodoznak umístěný ve střední části širokého nepotištěného okraje a tvoří ho portrét Emy Destinové, vyobrazené na bankovce, negativní hodnotové číslo 2 000 a ornament připomínající péřovou ozdobu. Při pohledu z lícní strany je portrét stranově obrácený oproti portrétu vytištěnému. 

Vodoznak | Zdroj: Česká národní banka

Okénkový proužek s mikrotextem

Okénkový proužek s mikrotextem je proužek z umělé metalizované hmoty zapuštěný do papíru. Má šířku 3 milimetry a na lícní straně vystupuje vždy ve čtyřech intervalech na povrchu papíru. Když se na bankovku podíváte, tak uvidíte pouze vystupující části proužku na lícní straně, při pohledu proti světlu je proužek vidět z obou stran jako souvislou tmavou linku s prosvítajícím opakujícím se šrafovaným negativním mikrotextem ČNB 2000 Kč. V závislosti úhlu dopadu světla mění vystupující části svoji kovově lesklou barvu z hnědofialové na zelenou.

Okénkový proužek s mikrotextem | Zdroj: Česká národní banka

Barevná vlákna

Bankovky obsahují v papíru zapuštěná vlákna oranžové barvy v délce 6 milimetrů, která jsou viditelná okem. Nejvíce rozpoznatelná jsou na bílých okrajích dvoutisícovky. 

Barevná vlákna | Zdroj: Česká národní banka

Soutisková značka

Soutisková značka je z jedné strany viditelná pouze částečně, z druhé strany je pak vidět část zbývající. V průhledu proti světlu je značka vidět celá a jednotlivé linky na sebe přesně navazují. Je kruhová a tvoří ji písmena "ČR".

Soutisková značka | Zdroj: Česká národní banka

​Skrytý obrazec

Skrytý obrazec je viditelný okem, pokud bankovku sklopíme ve výši očí do vodorovné polohy proti světlu. Obrazec tvoří číslo označující nominální hodnotu bankovky. Z delší strany dvoutisícovky je obrazec pozitivní, tedy tmavý, z kratší strany je negativní, tedy světlý. Nachází se na lícní straně bankovky v ornamentu na rameni portrétu. 

Skrytý obrazec | Zdroj: Česká národní banka

Proměnlivá barva

Proměnlivá barva je založena na optickém efektu. V závislosti na tom, v jakém úhlu se bankovka sklopí proti dopadajícímu světlu, struny lyry vytištěné speciální tiskovou barvou mění své zabarvení. Při čelním pohledu vidíme zlatou barvu, při sklopení bankovky proti světlu se změní na zelenou.

Proměnlivá barva | Zdroj: Česká národní banka

Iridiscentní pruh

Duhově lesklý pruh se šířkou 20 milimetrů se nachází na lícní straně blíže pravému okraji bankovky. Má dvě barvy, zprava je vzorovaný. Při běžném pohledu na bankovku se jeví jako průhledný, když bankovku sklopíme proti světlu, získává barevný nádech zlaté a modré barvy s kovovým odleskem. Na iridiscentním pruhu vpravo jsou negativně (světle) vyznačeny číslice 2000. Když bankovku sklopíme, budou se číslice proti lesklému pruhu jevit tmavě.

Iridiscentní pruh | Zdroj: Česká národní banka

Mikrotext

Bankovka také obsahuje mikrotext. Ten je tištěn tiskem z hloubky i z plochy. Na lícní straně bankovky se nachází ve formě slovního označení hodnoty shora, konturuje pole skrytého obrazce a ve formě číselného označení hodnoty se nachází také vpravo od portrétu v pruhu základní barvy vybíhající do pravého bílého okraje. Mikrotext obsahuje i rubová strana, rovněž v pruhu základní barvy mezi státním znakem a pravým okrajem. Mikrotext slovně označuje hodnotu bankovky. Uvnitř velkého písmene D vlevo se nachází další mikrotext ve formě číselného označení hodnoty.

Mikrotext | Zdroj: Česká národní banka

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz