Koronavirus

Vytvořil nástroj k padělání certifikátů a rozdával je zdarma. Muži hrozí vězení

Vytvořil nástroj k padělání certifikátů a rozdával je zdarma. Muži hrozí vězení
Ilustrační foto | Zdroj: Getty Images

Až tři roky ve vězení hrozí muži, který podle policistů z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) nejméně od listopadu 2021 nabízel na internetu očkovací certifikáty proti covidu-19. Mělo jít o padělky generované speciálně vytvořeným softwarovým nástrojem.

Zaregistroval si na internetu doménu, na ni umístil formulář a každý, kdo ho vyplnil, získal zdarma padělaný očkovací certifikát. A přidal i radu, jak ho při případných kontrolách používat, aby působil jako pravý. Tímto způsobem měl pracovat muž, kterého odhalili policisté z NCOZ, konkrétně ze služby kriminální policie a vyšetřování (SKPV).

Související obsah

​Falešné certifikáty padělatel podle vyšetřovatelů vytvářel prostřednictvím softwarového nástroje, který vyvinul a poté i zpřístupnil veřejnosti. Na internetu je nabízel nejméně od listopadu 2021. Nic si za ně neúčtoval. I tak ale muži hrozí vězení.

"Osoba je obviněna z trestného činu padělání a pozměnění veřejné listiny," upozornil mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. "Trestní stíhání probíhá na svobodě. Věc dozoruje Okresní státní zastupitelství v Písku. V případě pravomocného rozsudku obviněnému hrozí až tříletý trest odnětí svobody," dodal.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz